10.12.16

Ze sociálních sítí: Nezájem, nuda, nechuť ke škole (3N)

Už v roce 1995 jsme v tom byli "nejlepší" na světě, a to ještě naši žáci byli v matematice třetí. a přírodních vědách první. Od té doby se v absolutních číslech ve 3N stále ještě trochu zhoršujeme, ale mnohé země, třeba to Finsko, se ve 3N zhoršují ještě rychleji. Takže občas, třeba teď v PISA, je na tom někdo ještě hůř než my.

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zase tisíc keců odborníků na všechno. Takže, milí zlatí, vy všichni, kteří už dávno máte jasno v tom, co by se jako mělo, aby se jako zadařilo, zanechte už toho věčného rozjímání, a šup, šup, vyražte mezi obecný lid, a ty svoje vize uveďte do života.
A až bude zase volat po tom jakože technickém vzdělávání, naopomeňte důrazně, s vtipem a přehledem připomenout, že ten ómův zákon je ale úplně na hovno. Když už si ze školy na nic signifikantnějšího nevzpomenete. Hlavně, že vy jste se v té škole nenudili, a chodili do ní se zájmem a chutí, a to tak, že se z vás stali ti expertí kovaní.

V. řekl(a)...

No a? Kazdy sveho stesti strujcem.

Eva Adamová řekl(a)...

Tak šup, šup do SCIO školy, tam vás nezájem, nuda a nechuť ke škole nepotká, a to vše za pohopouhých 7 000 Kč měsičně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nezájem, nuda, nechuť ke škole (3N).

Rozumějme ve škole státní, veřejné, nebo jak se té povinné průdě říká. V jiných školách tomu tak není, bezesporu. Zajímavé je, že těch jiných, alternativních škol ve středním školství mnoho není, a přesto jsou střední školy poměrně zdařile plněny, pokud není v kraji víc židlí v lavicích, než je vzdělání poptávajících mládežníků. Jako, že na střední se už dítka nenudí? A gymnázia evidentně zájem, zábavu a chuť vyloženě podněcují.
Že pořád ještě nikdo neotevřel otázku zrušení povinné školní docházky. Žeby nebylo politické zadání? Voliči nemají zájem o likvidaci těch věznic zotročujích ducha nové generace, schopné konkurence i v třetím tisíciletí? Nebo alespoň takové konkurence schopnosti, jaká vznikala v zavrženíhodném a biflováníplném prvorepublikovém školství, a nebo byť ojediněle i ve školství předrevolučním? Viz dozvuky ve výsledcích ještě i v roce 1995.
A to se ještě šrouby poslední dobou utahují. Shora nařízen kompetence, gramotnosti, povinné přijímačky, maturity. A přitom stačí tak málo. Voliči řeknou, a politici patky srazí. Bude-li vůle lidu, parlamentem projde cokoli.
Tak co, bojovníci proti třem eN? Se zájmem a chutí do-to-ho!!!

CatCatherine25 řekl(a)...

Kde všude se dnešní mladí lidé nudí? Nudí se doma, nudí se ve škole, nudí se v práci, pokud nějakou mají..
Kde se vlastně nenudí?
Neměl by jim už někdo, místo zkoumání, jak moc se chudinky nudí, konečně vysvětlit, že škola není zábavní podnik a učitelé nejsou klauni, kteří by je měli zabavovat, aby se místo pořádné práce nenudili?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A jak by to řešil pan Šteffl?
Nemám moc ráda, když někdo konstatuje fakt, ale nedá námět. To si může dovolit nýmand typu Kartouse nebo Feřteka. Ale Šteffl je přeci profesionál. Upřímně, bez ironie.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Není profesionál jako profesionál. Pan Šteffl je profesionál, pokud obchoduje, např. se vzděláváním. Pan Šteffl není pedagog. A to ani amatérský v ryzím slova smyslu (amator). V pedagogice je to břídil k uzoufání Nezajímavý, Nudný, Nechutně bezohledný.
Má-li vůbec tu drzost se k úrovni primárního a sekundárního vzdělávání českých žáků vyjadřovat, měl by začít tradičně, tj. úkonem kajícnosti, vyznáním hříchů.
Co ten toho nakydal na tisíce škol a desetitisíce skutečných pedagogů.
I jeho zkomolená 3N interpretace podivného plošného testování „gramotností a kompetencí“ je jen další plivanec na školství.
K čertu s Štefflem. Ať si kšeftuje, ale bez nekalé reklamy a pomluv.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nuda je taková nepříjemná záležitost. Snad až k uzoufání. Celá společnost se nudí. Třeba běžná společenská a taneční zábava je dnes vnímána jako nuda. A tak se z maturitních plesů už dávno stala výrazně sebestředná taškařice ve stylu pitořícího se estrádního umělce Nekonečného. Za chvíli přestanou táhnout i televizní reality šou, které světu předvádí domorodé obyvatelstvo jako bandu neurotiků, kteří nedokáží uvařit večeři, aniž by nebyli alespoň dvakrát za ten týden na psychiatra. Mnozí proti nudě bojují zavile i za cenu možnosti poškození zdraví i ztráty života, a to nejen svého.
Za jeden z poměrně účinných prostředků k potlačení nudy považuji hlad.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Priznam se- hrozne rada bych se treba chvili nudila. Nejak se nedari. Ze bych si sla sednout na hodinu do tridy??

CatCatherine25 řekl(a)...

"Za jeden z poměrně účinných prostředků k potlačení nudy považuji hlad."
Já za jeden z nejúčinnějších prostředků k potlačení nudy považuji práci, případně i učení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

K potlačení hladu se práce hodí docela dobře. A úspěšné práci zpravidla předchází učení.
Řekl bych, že ve vzájemné shodě máme dost jasnou představu, kde je jádro pudla zakopáno.

Okomentovat