11.12.16

Ze sociálních sítí: Graf z PISA 2015 - je to dobře nebo naopak špatně?

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"..že učitel sdělované myšlenky demonstruje odpovědělo..."

A jsou si autoři dotazníku, či spíše autoři jeho "českého" překladu, jisti, že čeští deváťáci pochopili význam otázky, že znají význam slova demonstrovat? Při jejich inteligenčních a znalostních předpokladech a při jejich mizerné čtenářské gramotnosti bych si tipla, že dobrá polovina z nich netušila, na co vlastně odpovídá.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to se mi hodí. Včera přišel syn ze školy rozladěn. Dostal 2 biologie- písemky.(je trochu ambicioznější). A prej: ta naše učitelka je fakt blbá. Vona chce bejt pořád děsně interaktivní a prd naučí. Pořád nějaké promítání,srandičky, místo aby pořádně učila. Pak se všechno sami doučujeme z učebnice. - septima

Ygrain řekl(a)...

/ďábelské uchechtnutí/ Základní problém názorných a zábavných metod, o kterém se decentně mlčí, je časová náročnost, a často nízká efektivita. Ale pšššš, to se nesmí říkat nahlas, že někdy je lepší pět minut vysvětlovat než třicet minut interaktivnit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak píše paní Adamová, je tu podstatná otázka, co si kdo představuje pod pojmem 'názorný příklad', jak je názorný příklad vymezen, a jestli respondenti byli s takovým vymezením seznámeni. Přjde mi to, jako kdyby se žáků zeptali, jestli se ve školní jídelně vaří zdravě. Vědí vůbec žáci, jaké parametry musí zdravá strava splňovat, z čeho a jakými postupy se v jídelně vaří, a nebo vycházejí pouze ze svojí představy o zdravé stravě. Možná si to pletou s poživatelností.
Počítá se standardní počítačová prezentace za demonstraci myšlenky? Nejspíš asi ne. Dnes, když v jedné hodině nepadnou alespoň dva nejlépe samoběžné pavrpointy, je učitel zařazen do doby krále klacka. A co když myšlenku doplním příběhem ze života? Přece nebudu demonstrovat vlastní zanedbání pravidel bezpečnosti práce tím, že se opět pokusím odseknout si srpem prst? To je tak na sedm demonstrací. A to jedině, když si to promyslím, a budu důmyslně střídat ruce.
Nezbude tedy, než se zajet inspirovat do Kazachstánu. A nebo by možná stačilo to Polsko. Abychom žáky náležitě poučili, jak se má správně odpovídat v anketách.

Radomír Palát řekl(a)...

ad... příběhy ze života: už asi 10 let jimi žáky neoblažuji, protože většinou nepochopí pointu a vztah k probíranému....

Anthony Tun řekl(a)...

Může to znamenat, že:

a) český učitel je nadprůměrný vypravěč, který dovede pouhými slovy vytvořit názorný příklad
b) české děti názorné příklady nepotřebují, neboť mají bujnou představivost
c) nechce se

Jiri Janecek řekl(a)...

Je jedna třetina hodin "mnoho" nebo "téměř všechny"? Nebo tak akorát?
A co čtvrtina? Polovina? 18/19?

Okomentovat