13.12.16

Ze sociálních sítí: 4N - nezájem, nuda, nechuť, neradi chodí do školy

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

No paráda. Ideje bezeaporu zamyšlení hodné. A to je asi tak všechno. Protože ve stávajícím právním rámci a v prostředí fungování státní správy a samosprávy ve školství se cokoli nebude v souladu s rámce a prosředí otočí bezprostředně proti učiteli. Víte?
Stačí, když umožníte žákovi, aby v době výuky vykonal neodkladnou potřebu na místě k tomu určeném a způsobem důstojným člověka. Žák bude odchycen a přiveden do učebny s tím, že jste jej ohrozil na životě, a že takhle tedy ne. Škola nejni holubnik.
'Nezájem, nuda, nechuť, neradi chodí do školy.' Na střední škole, u budoucích vzdělanců pak zvláště, nezbývá, než se začít těšit na školu vysokou. Nebo taky ne?
To zaprvé. Za druhé je možným řešením zrušení povinné školní docházky. Říkám to pořád. Nechť se dítka věnují činnostem podle svého zájmu a vizí svých rodičů. Ti snad vědí nejlépe, co budou jejich děti v tom životě potřebovat. Co k tomu říci víc.

Eva Adamová řekl(a)...

"Mnohem důležitější, ba dokonce zcela rozhodující bude jejich zájem a schopnost se rychle a s chutí naučit to, co bude zrovna třeba."

A on po nich snad ve škole chce někdo něco jiného?

A chtěla bych poprosit Šteffla, ale i další, jako např. ČŠI, aby do vyjádření k výsledkům testů TIMSS a PISA netahali naše výborné výsledky z roku 1995, aniž by vysvětlili potřebné souvislosti.

V letech před rokem 1995 bylo u nás období desetileté povinné školní docházky s osmiletým pobytem na ZŠ. Osnovy byly oproti dnešním šupnuty o rok níže, takže tehdejší čtvrťáci byli na výstupu rovni dnešním páťákům a obdobně tehdejší osmáci byli na výstupu téměř rovni rovni dnešním deváťákům. Navíc se matematika učila na 2. stupni ve všech ročnících bez diskuzí pět hodin týdně, dnes je to na mnoha školách(a asi bychom se i divili, na jak velkém procentu škol) čtyři hodiny týdně. Podobně jsou osekány i přírodovědné předměty na základkách, které se zaměřují na ledasco od jazyků až po výtvarku. Navíc to byla doba, kdy fyzika dobře navazovala na získaný matematický aparát, dnes není výjimkou, že učitel fyziky učí děti věci, které v matematice ještě nemají probrané. Také to byla doba, kdy ještě byl problém se dostat na maturitní obor, takže deváťáci, či alepoň jejich značná část, celou devítku zařezávali jako šroubci.

Divme se tedy, že jsme od té doby spadli kamsi dolů. Já mám pocit, že vzhledem k okolnostem, je zázrak, že se propad v roce 2012 zastavil.

No a k tomu 4N. Není skutečnost, že naši žáci projevují negativní postoj ke škole, způsobena jejich přílišnou upřímností? A snad i stavem společnosti, ve které se čato setkáváme s názory, že vzdělání není důležité a důležitý je jen papír. A třeba k tomu přispívají i názory a Šteffla a jemu podobných, kteří neustále veřejnost utvrzují v tom, že ve škole se učí zbytečnosti a že škola nepřipravuje na budoucí život. Myslím si, že v mnoha státech by nebylo zrovna košer přiznat, že škola není můj šálek kávy - prostě se to tam nenosí. Kdežto u nás se nezájmem o školu a 4N chlubí kdekdo, tak proč by se nepochlubila i ta naše děcka?

Nicka Pytlik řekl(a)...

tehdejší čtvrťáci byli na výstupu rovni dnešním páťákům

A není to spíš tak, že tehdejší čtvrťáci byli v dovednostech rovni dnešním šesťákům?
Soudím podle toho, že před takovými dvanácti lety jsem žákům řekl, co mají stvořit, a oni to příští týden přinesli. A to ve škole seděli dva u jednoho počítače, a doma jich počíteč s netem měla sotva polovina. Odpoledne se strkali před učebnami, aby se i na ně dostalo. Dnes to všechno děláme ve škole. A i to je pro mnohé jen otížně zvládnutelný problém.

skutečnost, že naši žáci projevují negativní postoj ke škole, způsobena jejich přílišnou upřímností

Je to možné. Ale kdo se kdy netěšil na prázdniny, že. Tady jde spíš o to, jestli ten negativní vztah je výhradně a jen vůči škole. Ptám se vždycky žáků v prvním ročníku, čím se zabývají mimo školu. Často se rozvíjí dialog v duchu:
'Osm let jsem hrál fotbal.'
'A už nehraješ?'
'Není čas.'
'A co teda děláš teď?'
'No... tak různě'
Trošku mi to nesedí s faktem, že nám tak nějak narůstá počet vysokoškoláků. Mnozí studuji osm i více let. Tak snad jedině, že stále setrvávají v naději, že je to už už začne bavit.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat