13.12.16

Zdeněk Sotolář: Testování jako klacek, PISA jako klacek – klacek jako klacek

Každé testování se může proměnit v samoúčelný klacek. Stejně tak i mezinárodní testování PISA. Klacek teď jde z ruky do ruky a z české školy uprostřed teče krev.

Samozřejmě tento klacek neopomněl zvednout i expert Feřtek z EDUinu. Trochu ve věšteckém duchu vysvětluje, Proč se za tři roky v mezinárodních testech gramotnosti zase zhoršíme. Ono je vlastně jedno, jak dopadneme. Když se zhoršíme, bude za jasnovidce, když se zlepšíme, experti se samozřejmě shodnou, že to není díky škole, ale škole navzdory.

Problémem je, že si Feřtek vybral pouze jediný důvod budoucího zhoršení: „Důvodem bude zavedení jednotných přijímaček na střední školy.“ Možná jsou přijímačky tou nejmenší kapkou v osidlech testů, které na žáky číhají. Svoji baterii testů k devastaci českých základek připravila také ČŠI. Žádné testování nás nepostrčí k lepším vzdělávacím výsledkům.

Kromě toho si Feřtek neklade otázku, co vlastně bylo před Cermatem. Náborová džungle středních škol, přetahujících se o žáky, džungle, ve které jako lačný predátor řádil moloch sciotestů, které na rozdíl od státních přijímaček posílaly spousty peněz do soukromé kapsy. Konečně v džungli vysokých škol tento moloch řádí stále. O tom se ale v EDUinu mlčí.

Feřtekův článek se obouvá do přijímaček, ale „i tam jedna klíčová informace chybí“. Ačkoliv testují tolik vzývané gramotnosti, čtenářskou, matematickou, přírodovědnou, i testy PISA mohou tlačit školy jedním směrem, i testy PISA mohou odhalit jen jednu stránku vzdělávacích výsledků. Oprávněné pochybnosti totiž musíme mít i o samotných testech PISA.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naši věhlasní odborníci na vzdělání, odborní konzultanti a garanti chlístání jedu by neměli těmi klacky mávat přespříliš, aby se nepraštili do té dutiny, co jim na krku trčí.

Okomentovat