4.12.16

Zdeněk Sotolář: S učiteli nepočítáme aneb Ti staří jsou stejně na odpis

Dalším textem z dílny liessmannovských expertů je Kartousův výkřik Jedním z důvodům proč se nedaří měnit české školství, je věk učitelů. Je opravdu věk učitelů tak zásadním problémem školství? Nebo jde jen o další atak na učitele?


„U učitelů se věk pojí s dalšími faktory, které vedou spíše ke snaze konzervovat než hledat nové cesty.“ A já se ptám, proč právě jen u učitelů? Odvážil by se Kartous totéž neomaleně vmést do tváře starším lékařům? Nebo jiným profesím? Znamená to, že starší lékaři se snaží konzervovat a nehledat nové cesty? Třeba Pirk nebo Pavko? Pro samozvaného experta jsou učitelé jakýmsi zvláštním druhem, do kterého se lze neustále strefovat hlava nehlava. Bohužel dobře ví, že si své posluchače ve své názorové bublině najde. Svůj k svému.

„Třetí významný problém je jednoduše řečeno paradigma člověka postiženého předlistopadovou érou.“ EDUinský mluvčí Kartous vytahuje proti starším učitelům dehonestační trumf. Jaké předlistopadové postižení? Obsah studia přinesla doba a postižený se rozhodně necítím. Možná je to naopak zkušenost, která takovým kartousům chybí. Většina učitelů naopak musela za těch 20 nebo 30 let na sobě pracovat a udělat nejeden krok vpřed. „Museli prokázat mimořádnou schopnost adaptace,“ jak napsal k článku jeden z diskutujících.

Jiný diskutující však napsal, že „musí být podle mě ochota souhlasit s panem Kartousem“. Wow! Bob Kartous na konferenci Perpetuum mluví o nutnosti konsenzu. Možná si někteří experti představují konsenzus právě takto. Nejdříve mi to odkývejte a pak budete milostivě připuštěni ke slovu. Jak ale docílit konsenzu, když jsou učitelé neustále ostřelováni podobnými ataky? Možná jde o to, že se s učiteli v nějakém konsenzu vůbec nepočítá. To názorně předvedlo MŠMT v případě inkluze a znovu předvádí u kariérního řádu.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

On věk učitelů problém je, jenže ne v tom smyslu, který uvádí Kartous, ale ve smyslu, že až odejdou do důchodu nebude je kým nahradit. Mám obavy, že současní kantoři matematiky a fyziky, kteří mají nad padesát, budou ještě i v důchodu klepat hůlčičkou po chodbách škol a ředitelé je budou prosit, aby ještě nějaký rok vydrželi učit alespoň na částečný úvazek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý alespoň trošku vlastní hlavou myslící člověk je těmto věrozvěstům zářných vzdělávacích zítřků eduínského střihu na obtíž. A tak to stírají šmahem. I podle s výkonem profese nesouvisejích znaků.
Tak ať se se svými výhradami k věku zaměstnanců v oblasti vzdělávání obrátí na senát, ústavní soud a kancelář prezidenta republiky pak především. Senátoři, ústavní soudci a zejména prezident republiky o nepoužitelnosti člověka v pokročilém věku pro výkon profese určitě vědí nemálo.

Lenka Wagnerová řekl(a)...

Naprosto souhlasím s Evou Adamovou. Měla jsem ve své škole Paní učitelku matematiky a fyziky, které bude brzy osmdesát, ale stále na ni nikdo z maladých nemá. Nehledě na to, že sehnat mladého kvalifikovaného matikáře je zázrak. Občas se vyskytl někdo dobrý z řad "nekvalifikovaných" inženýrů, ale tahle možnost padla vzhledem ke geniálnímu tahu odborářů, kdy prosadili likvidaci těchto nadšenců. Ze zkušenosti taky vím, že kalendářní věk není přímo úměrný konzervativnosti či pokrokovosti. Z mladého zabedněnce bude jen starý zabedněnec. Ani si nechci představovat, co bude z pana "experta" Kartouze ;-)

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
CatCatherine25 řekl(a)...

Proč tyto pedagogické nedouky označujete jako liessmannovské experty?
Konrad Paul Liessmann je skutečný odborník na vzdělávání a poznatky, které prezentuje, jsou s názory našich "expertů" zcela neslučitelné.

PUR řekl(a)...

Proč tyto pedagogické nedouky označujete jako liessmannovské experty?

Nu ... právě Liessmann ve své knize Teorie nevzdělanosti velmi přesně popisuje, kdo se v dnešní době považuje za experta. Na Kartouze to sedí :-)

CatCatherine25 řekl(a)...

Já jsem to pochopila tak, že je tím míněno, tito nedouci zastávají názory Konrada P.Liessmanna. Tak se omlouvám a děkuji za vysvětlení.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Např. "Význam experta na vzdělání nespočívá ani tak v kvalitě jeho expertízy jako v mediální pozornosti, jíž požívá. Tím velmi podstatně ovlivňuje veřejnou náladu a všudypřítomný obraz o školách, učitelích a univerzitách." (27)

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Význam experta na vzdělání nespočívá ani tak v kvalitě jeho expertízy jako v mediální pozornosti, jíž požívá. Tím velmi podstatně ovlivňuje veřejnou náladu a všudypřítomný obraz o školách, učitelích a univerzitách."

Aniž bych chtěl zpochybňovat kvality Liessmana, na toto přijde každý normárně uvažující člověk, aniž by ho četl.

Okomentovat