V souvislosti se zavedením kariérního systému (KS) je potřeba připravit zejména:
- novelu zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů a novelizovat či nově navrhnout jeho prováděcí předpisy, novelu dalších předpisů (zákoník práce, nařízení vlády č. 75/2005 Sb., vyhlášky č. 317/2005 Sb., aj.)
- zabezpečit finanční prostředky pro postupný náběh kariérního systému (předpoklad dosažení cílového stavu – rok 2036)
- nastavit podrobný harmonogram náběhového období
- připravit a zahájit implementační projekt (2016 – 2019), jehož cílem je komplexní příprava, ověření a implementace metod, opatření a nástrojů, které zajistí úspěšné zavedení a přijetí kariérního systému učitelů
Současný stav:
Pro přípravu implementace kariérního systému byla v září 2015 vytvořena pracovní skupina, která pracuje s výstupy projektu IPn Kariérní systém tak, aby mohla být zahájena implementace kariérního systému učitelů. Pracovní skupinu, kterou vede vedoucí týmu poradců paní ministryně P. Pavlík, tvoří: zástupci konsorcia pedagogických fakult (T. Janík, R. Wildová, K. Uličná, E. Minaříková), dále zástupci asociací (J. Zajíček, H. Stýblová), pracovníci NIDV (H. Plitzová, L. Šlajchová, M. Šimonová) a pracovníci MŠMT (V. Kubát, V. Krčál, J. Miklová, J. Přibylová, M. Šťastná).Aktuálně připravovaný legislativní text novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, zohledňuje závěry pracovní skupiny (odchylky od výstupů projektu):
- hodnoticí pohovor po absolvování adaptačního období (postup z KS1 do KS2) bude probíhat před atestační komisí (tříčlenná – ředitel, uvádějící učitel a nově zástupce školy, která poskytuje vzdělávání nebo studium připravující k výkonu povolání učitele, který poskytoval učiteli podporu v průběhu jeho adaptačního období, popřípadě učitel ve třetím kariérním stupni, který vykonává činnost pedagogického pracovníka na stejném druhu školy, nebo zástupce z odborné praxe nebo školní inspektor (sami zástupci fakult uznali, že plošné zajištění účasti zástupců VŠ na uvádění je pro ně v tuto chvíli nereálně)
- vypuštění „učitelské definitivy“ – nárok na uzavření smlouvy na dobu neurčitou po úspěšném absolvování adaptačního období
- vypuštění 4. kariérního stupně (sloučení KS3 a KS4) – třístupňový model kariérního systému zahrnuje: začínající učitel – samostatný učitel – učitel expert
- stanovení délky požadované pedagogické praxe pro postup do KS3 (10 let)
- vypuštění odborného konzultanta jako „průvodce“ učitele atestačním řízením pro KS3
- úprava složení atestační komise pro KS3 – místo odborného konzultanta inspektor ČŠI
V současné chvíli je shoda na adaptačním období i na charakteru vyšších kariérních stupňů a způsobu jejich dosahování.
Předmětem další diskuse ještě bude:
- návaznost KS3 na odměňování (řešeno aktuálně s MPSV)
- přechodná ustanovení
Náběhové období – podle přechodných ustanovení návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících
- Všichni učitelé, na které se vztahuje kariérní systém a kteří ke dni účinnosti novely zákona o pedagogických pracovních vykonávali činnost učitele alespoň 1 rok v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby, se dnem účinnosti zákona zařadí do druhého kariérního stupně (KS2).
- Ostatní učitelé, na které se vztahuje kariérní systém, se zařadí do prvního kariérního stupně (KS1) a začíná jim běžet dvouleté adaptační období. Pracovní smlouva těchto učitelů, byla-li sjednána na dobu neurčitou nebo na dobu určitou přesahující délku adaptačního období, se změní na dobu určitou v délce trvání adaptačního období.
- Do třetího kariérního stupně (KS3) budou rovnou „překlopeni“ učitelé, kteří se na základě výběrového řízení MŠMT stanou členy atestačních komisí v náběhovém období. Při výběrovém řízení na tyto členy atestačních komisí se počítá s přísnějšími kvalifikačními požadavky – délka praxe min. 15 let, dále výkon činnosti lektora min. 7 let. Výběr a příprava členů atestačních komisí bude zajištěna v rámci projektu IMKA.
- Vzhledem k omezeným kapacitním možnostem v náběhovém období (struktury pro kariérní systém se budou vytvářet postupně), bude nutné omezit i počet atestovaných učitelů. Z tohoto důvodu bude nutné v tomto období provést výběrové řízení i na učitele, které připustíme k atestaci jako první v roce 2018. Při výběrovém řízení se počítá se stanovením přísnějších kvalifikačních předpokladů – délka praxe min. 10 let, dále výkon činnosti lektora min. 3 roky. Výběr učitelů pro první atestace bude zajištěn v rámci projektu IMKA.
- První učitelé na KS3 vzejdou během náběhového období z atestačního řízení před atestační komisí, jejíž složení a kvalifikační požadavky na členy budou částečně odlišné v důsledku toho, že t. č. zatím nejsou učitelé na KS3. První atestace učitelů na KS3 budou probíhat v červenci – srpnu 2018, počítá se s atestacemi cca 1600 učitelů.
- Navržené pojetí atestačního řízení pro postup do vyššího kariérního stupně (KS2 a výše – tzv. atestace nanečisto) bude ověřeno v rámci projektu IMKA.
Návrh novely zákona č. 563/2004 Sb. bude předložen vládě do 31.3.2016. Předpokládáme, že zákonná úprava nového kariérního systému učitelů nabude účinnosti 1. července 2018. Od 1. července 2019 bude kariérní systém spuštěn v plném rozsahu.
Kariérní systém bude spuštěn nejprve jako pilotní ověřování nastavených parametrů a procesů. Z tohoto důvodu je připraven projekt IMKA (Implementace kariérního systému), který by se měl rozeběhnout na jaře roku 2016. Projekt bude hrazen z prostředků ESF v plánovaném objemu do 500 mil. Kč.
Žádné komentáře:
Okomentovat