5.12.16

Vladimír Barák, Ivan Motýl: Vzdělání podle Valachové: mějte rádi gaye, buďte multi-kulti

Ministerstvo školství připravuje koncepci výchovy k občanství, která chce překopat myšlení školáků. Děti se díky ní naučí "správnému přístupu" například k multikulturalitě nebo k ochraně práv sexuálních menšin. Změna má mezi učiteli obhájce i odpůrce.

V resortu školství pod vedením Kateřiny Valachové (ČSSD) se připravuje dokument, který může zcela změnit pojetí výuky ve školách. Pod nálepkou povinné výchovy k občanství se mají děti naučit pohybovat v dnešním proměnlivém světě. Školy už nebudou mít možnost vyučovat občanskou výchovu po svém, budou muset respektovat linii, kterou nastaví stát. K "občanství" mají být žáci navíc vedeni nejen v občanské výchově či vlastivědě, ale i v ostatních předmětech či ve volném čase. Dokument doputuje k projednání vládou již v únoru. Fragmenty, které z něj postupně unikají, však už teď děsí dokonce i některé koaliční politiky.


Z článku Vladimíra Baráka a Ivana Motýla v TÝDEN vybíráme:

Klíčové ovšem je, co přesně by se na školách vyučovalo. Sama Valachová zatím žádný ucelený přehled témat nenabídla. Již dříve ale podpořila Centrum občanského vzdělávání pod Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy se sídlem v Praze. To prostřednictvím svých projektů vede „k úctě k rozmanitosti“ či podpoře inkluze. Je partnerem tvorby nových učebních textů a seminářů, jež dále rozšiřuje za pomoci učitelů občanské výchovy.

Děti jsou tak vedeny například k pochopení těžké imigrační situace, kdy se „na základě konkrétních příběhů uprchlíků vcítí do pocitů uprchlíků“. Dále se „prostřednictvím vlastních prožitků“ snaží zaujmout postoj k tématu homosexuálních rodin. Vynechána ale není ani politika, kdy se v souvislosti s jedním z bloků děti zamýšlejí, „nad kritérii, podle kterých by vybíraly prezidenta“.

Se směrem, jaký koncepce nabrala, není spokojen už ani její prvotní navrhovatel Mihola. „Strkat do tak zásadní oblasti, jako je vzdělávání dětí, vyčpělá témata jako homosexualita či multikulturalismus není vhodné. Děti by se měly naučit, jak se chovat a nakládat s demokracií, která je křehká a cenná, nikoli řešit podobné věci. To do výchovy o občanství nespadá,“ říká Mihola. „Musíme podpořit školy, aby mohly zakládat školní žákovské parlamenty. Podpořit děti v aktivitách, které je baví. Ukázat jim občanský prostor. Škola ale nemá být místo k agitce,“ dodává.

Pochopení se ministerstvu školství nedostává ani od opozice. „Více se mi líbí vzor německý, kde si jednotlivé politické strany vytvářejí své nadace a prostřednictvím těch zážitkovou formou ukazují výhody, ale samozřejmě i nevýhody demokracie,“ říká expertka na školství za TOP 09 Markéta Adamová. Podle ní by žáci měli být vedeni ke kritickému uvažování, pochopení politické volby. „To, co z toho ale vzniklo na ministerstvu, se totálně vymklo z rukou. Nesmíme připustit, aby resort naše děti učil jedné jediné pravdě jako za minulého režimu. Celá tato kauza bohužel vede k poškození pojmu občanské vzdělávání,“ má jasno poslankyně.

5 komentářů:

CatCatherine25 řekl(a)...

Proti gayům nic nemám a neměla jsem ani když ještě nebyli v módě.Ale myslím si, že sexuální orientace je každého osobní věc, kterou není třeba zveřejňovat, stejně jako nezveřejňujeme jiné své soukromé záležitosti.

poste.restante řekl(a)...

Děti by se měly naučit, jak se chovat.
To by, myslím, pro začátek bylo víc než dost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vzdělání podle Valachové: mějte rádi gaye

Chci věřit, že to zvolání je konstrukce dvojice autorů pro upoutání pozornosti. Kdyby měl představitel státní správy či samosprávy ve školství vyzývat žáky k vřelému vztahu jen na základě příslušnosti k nějaké skupině, myšleno jakékoli skupině, bylo by to na pováženou.
Vzájemně orientované chlapce mám rád jen tehdy, pokud oni nemají rádi mne.

Janek Wagner řekl(a)...

Pytlíku, kdo je autorem zvolání netuším, ale původní název článku byl A přece z vás ty demokraty uděláme!

Nicka Pytlik řekl(a)...

To ale docela podstaný rozdíl.

Okomentovat