16.12.16

Události, komentáře ČT24: Jak učit češtinu

Mladí Češi nerozumějí rodnému jazyku a podle řady expertů za to mohou školy, které vedou výuku češtiny podle 200 let starých metod. To chtějí změnit odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Vedoucí týmu Stanislav Štěpáník se inspiroval Hejného metodou výuky matematiky. V čem spočívá? A kdy a kde se podle ní začne učit? Zeptáme se ho.Video na webu iVysílání (od 52. minuty záznamu)

4 komentáře:

Tomáš Barták řekl(a)...

Mladí Češi nerozumějí rodnému jazyku a podle řady expertů za to mohou školy, které vedou výuku češtiny podle 200 let starých metod. (cit.)

A opět (stejně jako za mnoho dalších věcí) mohou školy.
Netvrdím, že je ve školách vše v pořádku. Ale nemohou za to třeba i rodiče?

Eva Adamová řekl(a)...

Jo tak, kdyby se učil pravopis, jak se ho učila moje babička, maminka i já, tak by děcka nenaflákaka bez rozmyslu do krátkého textu 40 hrubek. Ono se totiž dřív podstatně víc psalo. Dnes si všichni myslí, že správné psaní se dá naučit bez samotného psaní, že se dá naučit pouhým doplňováním i/y apod. do pracovních sešitů. Chyba lávky, děcka tam nacápou, co je napadne a text mnohdy ani nečtou. A představa, že toto doplňování je vhodné pro dyslektiky, což si myslí i v PPP poradách, je neúplné scestná. Dyslektik má problém slovo přečíst, i když je celé, jestliže mu vynecháme jedno či mnohdy i více písmenek, tak je úplně vedle.

old pratavetra řekl(a)...

Paní Adamová mi píše z duše. Nejsem češtinář, ale i jako matikáři mi začaly lézt všechny pracovní sešity na nervy. Děti skutečně nepřemýšlí a brzy zjistí, že je důležité mít pracovní sešit popsaný (i špatně), aby nemusely dopisovat za domácí úkol. Totéž se poté odráží v celém slavném testování. Něco doplnit a je hotovo. Všímejte si, kdo je nejdřív hotový u Scio testů. Žáci s SVP a nejslabší ve třídě. Když se jich zeptáte, o čem to bylo, ani vám neodpoví. Další z perfektních reakcí, které se děti naučily. Neodpovídat!
Bohužel mezitím nám dospěla tzv. nevychovaná generace a ta má teď odvahu mi předhazovat, proč se tak zdržujeme, proč děti opisují celý příklad (vždyť stačí výsledek), proč děti musí napsat zápis pro slovní úlohu, proč jim srážím body za chybějící odpověď. A pak vás zabijí větou. "Ale na sousední škole to tak nedělají!"

Jirka řekl(a)...

A až mne za to zdrbe inspekce, pak už se to bude tak dělat i na naší škole. Pak mi jednoho dne rupnou nervy a vrazím frackovi facana a bude po kariéře. To už ale budou učitele třetího stupně žáci kopat do zadku i před školou.

Okomentovat