29.12.16

Tomáš Fürst: Nevýchova učitelů v Čechách

V chóru tradičních nářků nad výsledky „největšího a nejdůležitějšího mezinárodního šetření v oblasti měření výsledků vzdělávání“ (copyright nedohledatelný) ještě jeden hlas schází.

Celý článek ve Finmag.cz

4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Autor ve svém článku zcela zapomněl na nejpodstatnější problém výchovy učitelů v Čechách, a to na rozdělení studia na bakalářské a navazující, které absolutně nemá smysl, protože bakalář je zaměstnatelný jedině jako asistent pedagoga. Ovšem k čemu je dobrý asistent pedagoga s matikou fyzikou, když by spíše potřeboval pořádné základy ze speciální pedagogiky? Ono rozdělení pak blokuje pedagogické praxe a didaktiky předmětů v prvních třech letech studia. Bakalářská dvouoborová studia jsou totiž na většině fakult postavena tak, aby student eventuálně mohl pokračovat i v navazujícím odborném studiu, a tak je posílena odborná část studia na úkor didaktické. No a v navazujícím dvouletém studiu, kdy se navíc v posledním semestru píše diplomka, zase není na didaktiku a pedagogiku časový prostor. My jsme měli před třiceti lety trojnásobné množství praxí než mají současní studenti učitelství, a to včetně návštěvy diagnostického ústavu.

Fanda Moudry řekl(a)...

Přestože jsem pesimista a o směřování inkluzivního školství mám pochybnosti, tak to nevidím takto černobíle. Letos k nám přišli 4 mladí absolventi z UP. Jsou docela slušně připraveni a učení je prozatím baví. Není to zas tak vyhraněné jak to tady podává Tomáš F. Praha je možná úplně jiný level, to nepopírám.

CatCatherine25 řekl(a)...

A co teprve nevzdělávání....

m vanek řekl(a)...

Ano souhlas. Většina připomínek sedí. Ale je třeba říct na které vysoké škole. Jsou fakulty, kde je didaktika a praxe na úrovni.
Každému vyhovuje jiný styl výuky. A jiný styl platí pro ZŠ, SŠ i VŠ.

To, že nadřízené výuka nezajímá je obecný problém i na středních školách. A jde to z ministerstva. Hlavně čerpat peníze z EF.Kdyby nebyly státní maturity a přijímačlky, tak se tu o tom nebavíme.

Okomentovat