12.12.16

Tomáš Čakloš: Na pedagogických fakultách učí spousta lidí, kteří tam nemají co dělat

Otevřeno je nezávislá studentská iniciativa založená roku 2015, která si klade za cíl změnit výuku na českých pedagogických fakultách. „Řekli jsme si, že to nebudeme další roky nečinně sledovat, když z vlastních zkušeností mimo fakultu víme, že kvalitní výchova a vzdělávání vypadá jinak. S opravdu kvalitní výukou a dobrými učiteli jsme se na fakultě setkávali jen vzácně. Přemýšleli jsme, co můžeme udělat, a došli k závěru, že je především potřeba o tom začít mluvit. Je to obrovský problém, protože pedagogická fakulta je místo, kde se rozhoduje o budoucí kvalitě vzdělávání v českých školách – a tím pádem i o jakési úrovni celé společnosti,“ říká Tomáš Čakloš, student Masarykovy univerzity a předseda iniciativy Otevřeno. Jak konkrétně chtějí výuku změnit a jak hodnotí současný vzdělávací systém?


Celý článek na E15.cz

4 komentáře:

krtek řekl(a)...

Hned v první odpovědi student Čakloš tvrdí: "pak tam je mimochodem ještě nějaký učitelský základ – často pochybné kvality ve formě masové přednášky pro 600 lidí".
1) Opravdu mají na Masarykově univerzitě posluchárnu pro 600 lidí a konají tam přednášky?
2) Opravdu je v nějakém ročníku pedagogické fakulty 600 studentů?
Už jsem si dohledal, že na bakaláři je všech studentů dohromady 2460. Všechny obory PF, všechny ročníky dohromady.
Tak nevím, věřit se tomu nechce.
Bohužel celý ten rozhovor je v hurá duchu - rodiče po nás chtějí čtvrtletky, ale ty přece nejsou důležité...

CatCatherine25 řekl(a)...

I kdyby tomu tak bylo, což by bylo asi těžké dokázat, tak co s tím iniciativní studenti chtějí dělat? Jak chtějí nahradit učitele, kteří jsou podle jejich soudu špatní, za učitele, které budou považovat za dobré? Kde je seženou? Navíc v situaci, kdy platy vysokoškolských pedagogů často nedosahují úrovně platů učitelů na základních a středních školách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Důvod, proč můžou být západní země napřed, je ten, že jsou napřed.

Po několika hodinách usilovného přemýšlení jsem dospěl k závěru, že takto formulované tvrzení je ve svojí logice prakticky nevyvratitelné. V tomto aspektu jsou studenti na výkon povolání učitele připraveni víc než dobře. Případná aplikace je nasnadě:
'Důvod, proč jsi klasifikován nedostatečně, je ten, že jsi nedostatečný.'

z vlastních zkušeností mimo fakultu víme, že kvalitní výchova a vzdělávání vypadá jinak

Nezbývá tedy než konstatovat, že pokud pedagogičtí studenti vědí, jak má vypadat správná výuka, je vyhráno. Jednak se s ní už někde setkali, a pámbu zaplať, a pak už jen doladit pár detailů na vhodně zvoleném kurzu nebo ze zdrojů na netu a hupky dupky do procesu. Spíš bych šel touto cestou, než marnit čas nápravou něčeho jen obtížně napravitelného.
Ideální by bylo, a zařídit by se to jistě dalo, kdyby studenti pedagogiky mohli v průběhu svého studia, řekněme po třetím ročníku na jeden celý souvislý školní rok na praxi nejlépe na dobře zinkludovanou základní školu. Na šťastlivce by se dostalo místo třeba i v nějaké slušně vyloučené lokalitě. Tam by pochytili inovací nepřeberně.

Až tahle generace vstoupí do procesu, Feřtek s Kartousem půjdou žebrotou.

poste.restante řekl(a)...

Na pedagogických fakultách je dozajista spousta lidí, kteří tam nemají co dělat.
Vyučujících i jejich studentů.

Otázka zní:
Jak je odtamtud dostat, případně jak je vylepšit?

A kardinální otázka zní:
Odkud vzít ty, kteří tam "mají co dělat" a jak je tam dostat?

Okomentovat