27.12.16

Matouš Vencálek: Studie: máme horší žáky a nespokojené učitele. Vliv sociálních rozdílů roste

Dvě významné mezinárodní studie odhalily alarmující tendence českého vzdělávání. Čeští žáci se zhoršují a jejich učitelé je neradi učí. Rodinné a ekonomické zázemí má u nás navíc největší dopad na výsledky žáků ze všech zemí OECD.


Celý článek v Deníku Referendum


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

demotivovaný pedagog nemůže žákům připravit motivující prostředí. A tím méně je schopen kompenzovat nemotivující prostředí v rodinách s nízkým socioekonomickým statusem.

Takže jedním z cílů práce učitele je kompenzace nemotivujícího prostředí v rodinách. Že smyslem práce učitele je konání zázraků, to jsem doopravdy nevěděl.
Vrtají mi hlavou nejméně dvě otázky. Je-li demotivace učitele dána také jeho nízkým socioekonomickým stausem, a kdo jej má případně kompenzovat? A pak, čím je dána demotivace žáků, kteří pocházejí z rodin s vysokým socioekonomickým statusem. Někdy mívám pocit, že četnost takových případů je významně nezanedbatelná.

Fanda Moudry řekl(a)...

Pomyslné nůžky se rozevírají mezi bohatými a chudými na celém světě. Rychle mizí tzv. střední třída. Jak je vidět, tak sociální stát začíná mít problémy. Neoliberalismus a inkluze však jaksi nejdou dohromady.

Okomentovat