7.12.16

Markéta Hronová: Nejhorších žáků přibývá. Hrozí přemísťování učitelů

Výsledky českých patnáctiletých žáků se v testování PISA mírně zhoršily, výrazně přibylo žáků s nejhoršími výsledky. Nejvíce se Češi zhoršili v přírodních vědách, především kvůli tomu, že v hodinách neexperimentují a nebádají. Máme jedny z největších rozdílů mezi školami. Podle náměstka ministryně školství Stanislava Štecha by v krajním případě mohlo pomoct posílání nejlepších učitelů na nejhorší školy.

Celý článek v iHNed.cz


7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

posílání nejlepších učitelů na nejhorší školy
učitelé by mezi školami cestovali...


Ferrari na polní cestě tak akorát zazdobí, ale jinak nic moc.
Ono také jde o podmínky k práci. Už se ví, proč jsou špatné školy špatné?
Což takhle udělat putovní ředitele škol? Že by jako táhli krajem, a napravovali škody...

Nicka Pytlik řekl(a)...

V hodinách podceňujeme bádání a experimentování, klademe přílišný důraz na vědomosti, a ne na objevování či stanovení nějaké hypotézy

Jak jinak. Chyba je evidentně na straně učitele. K takovému závěru dospěje leckterý expert na vzdělání. Zvláště pak u vzdělavatelů budoucích učitelů se pošpinění vlastních produktů očekává samo sebou.
Nemálo badatelských příležitostí bylo žákům buď omezenovo nebo přímo odňato vyší mocí. Zrušené dílny, pozemky, zanedbané vybavení laboratoří, okleštění výuky. Který z učitelů nemá hodinu narvanou prezentacemi a demo animacemi postahovaných z netu je ostouzen jako mariotereziánsky zaostalý. Zadejte žákům, aby si něco sami vybádali, a rodiče si vás podají, jak to, že se to dětičkám nenadiktovalo do sešitu, a nebo ještě lépe nenakopírovalo pro prosté do sešitu založení.
Nedosti na tom, že zvídavost a předpoklady pro objevování se u dítěte pěstují od narození. Nemá-li podnětné prostředí, neurodí se nic. Hračky, které si samy hrají na zmáčknutí knoflíku toho v děcku moc nevyburcují. Kolik děvčat si dnes šije na panenky, a kolik chlapců lepí modely z ábíčka? Přes ruce vede cesta do hlavy, vážení odbornící, přes ruce. Dotykový dislej je spíš jen taková šmrdlačka.
Které dítě si dnes před nástupem do školky umí zavázat tkaničku u botičky?
Dřív to býval předpoklad nutný pro přijetí.

Eva Adamová řekl(a)...

"...výrazně přibylo žáků s nejhoršími výsledky."

Nepropadá se, do 9. ročníku dospějí i žáci, kteří by se tam dříve nedopracovali, a tito ty testy nezvládnou ani náhodou, a to ani, kdyby měl učitel hubu pozlacenou. Divme se, že jsme se zhoršili.

"Což takhle udělat putovní ředitele škol? Že by jako táhli krajem, a napravovali škody..."

Co krajem, museli by putovat do Ústeckého či Karlovarského kraje. Jaký by byl důsledek? Každý ředitel se bude snažit, aby jeho škola nepatřila k nejlepším. Výborná cesta, jak dosáhnou celostátního šedivého průměru jedním vrzem. A podobně by to zafungovalo i v případě jednotlivých cestujících profesorů.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Zvažovat přemisťování žáků je výron arogance ministerských ouřadů. Ta vyniká především na pozadí jejich zbabělosti řešit náš vysoce selektivní systém.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Přemísťování nehrozí, leda snad panu náměstkovi po volbách. Pan Štech na ministerstvu neměl být ani minutu. Nic, krom neobyčejné ctižádostivosti, ho k tomu nenutilo. Dobře si pamatuji, že kdykoliv na České škole se uvolil něco plebsu shůry sdělit, neopomněl podpisovou doložku: „Já jsem někdo, kdo je víc?“. Aby mi bylo správně rozuměno, nic proti jeho schopnostem, blbě překládaným jako kompetence, moje kritika na hranici příkrého odsudku je odvozena od jeho činů. Svou autoritou poskytl krytí pro zločin plošně nařízené inkluze. Přitom dobře věděl a několikrát připustil, že LMP děti jsou živými razicími štíty pro prachmizerné dočasné čerpání ušmudlaných EU dotací vládou zaprodanců. I s Valachovou, a pozdě sice, ale přece jen již vyhozeným Dienstbierem, patří na školský pranýř. Přikovat nafurt. Táhnou-li ještě příklady, nechť táhnou i ty odstrašující. O Strakové nemluvě.
K čertu s takovým ministerstvem školství. Už je vás tam víc než učitelů? Nechcete konečně také táhnout krajem? Nebo jen tak.

turistao 982 řekl(a)...

... Jára Cimrman zvelebil školu – vybílil ji vápnem a ze severu podepřel
smrkovými kmeny – ale dá se říci, že doslova probudil k životu celé zaostalé haličské školství...
(L.Smojlak, Z.Svěrák - seminář Cimrman pedagog)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ne Čech, ale Cimrman je čechů praotec.

Okomentovat