8.12.16

Markéta Hronová: Ministerstvo vymýšlí, jak má vypadat Vzdělávání 4.0. Školy potřebují technologie a důraz na kreativitu

S digitalizací se změní průmysl, firmy budou od zaměstnanců chtít jiné dovednosti a školy by na to absolventy měly připravit. Zatím se ale technologie a důraz na kreativitu či řešení problémů do škol dostávají jen pomalu. Ministerstvo školství nyní dává dohromady materiál Vzdělávání 4.0, který by měl přinést do škol změny ve výuce a podpořit perspektivní obory.


Celý článek na iHNed.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

ministerstvu školství pomáhá se zaváděním informatické výuky a základů programování do škol

Vzpomínám si na diskuse o informačních a komunikačních technologiích ve výuce v době kdy vznikaly a byl uváděny do školního života rámcové vzdělávací programy. Podle mnohých odborníků na vzdělání i po jedné hodině informatiky v obou stupních základní školy bylo zbytečně moc. Hezké vize o průniku technologií do všech součástí školního života se tedy nejspíš nenaplnily. Nevzpomenu si už přesně, kde v těch diskusích figuroval konkrétně pomocník ministerstva školství Ondřej Neumajer. Dovozuji, že stál na té správné straně nezadržitelného zkompetentňovacího pokroku.

by měla být diskuse o změnách ve školství mnohem širší

Vzhledm k tomu, že ministrstvo by mělo veřejnosti vysvětlit, že digitálové z Aurory vystřelili už dávno, je doopravdy nejvyšší čas začít diskutovat o tom, jak by ta diskuse o změnách měla vypadat. 'Podílet by se na ní měli i lidé ze soukromého sektoru, kteří lépe vidí do budoucnosti'. Ale no tak... To nám nestačí jasnozřiví vizionáři z eduinu? Kdo jiný tu má licenci na rozklíčovávání procesů z daleké budoucnosti.
S těmi lidmi z praxe opatrně. Možná se dočkáme postřehu, a jsem zvědav, kdo s tím přijde zavčasu, že to, co by se mělo do škol vrátit především, je pracovitost.
Pra-co-vi-tost.

Charlie řekl(a)...

Chtěl bych vidět to klima ve sborovně školy, kde někteří za odučení týchž 45 minut berou dvojnásobný plat. Zvlášť, když mezi takové odborníky asi nebudou zařazeni matikáři, češtináři a jazykáři, připravující žáky ke státní maturitní zkoušce, a kteří již na začátku školního roku tuší, že je čeká generální pojeb od vedení ve chvíli, kdy žáci u zkoušek neuspějí.

CatCatherine25 řekl(a)...

Ministerstvo něco "vymýšlí", nebo "dává dohromady"?
Obojí je špatně.
K tvorbě každé koncepce je nezbytný vědecký výzkum, žádná koncepce se nedá "vymyslet" u úřednického stolu ani na koleně "dát dohromady".

Okomentovat