30.12.16

Konference Perpetuum 2016: Ondřej Šteffl (Scio)

Věříme, že to, co se děti ve škole učí, je to správné, co by se učit měly. Ve skutečnosti se ovšem učí spíše to, co se učilo před deseti, dvaceti, padesáti či dokonce před sto padesáti lety. A otázku, zda to je opravdu to, co by děti pro svůj budoucí život potřebovaly, si mnohdy neklademe. Jak by se děti měly začít vzdělávat, aby uspěly ve světě 21. století, v němž je změna trvalým stavem? Proč je důležité rozvíjet jejich studijní autonomii? Je možné vytvořit prostředí pro učení, které dětskou touhu po vzdělání nepotlačuje, ale rozvíjí?8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Jen pro ujasnění. Při přijímacím pohovoru na SCIO školu se mj. posuzuje i míra studijní autonomie dítěte. Pokud se jedná o problémové dítě, jehož míra studijní autonomie je mizerná, nepřijmou ho.

Jo mít tak všechny děti se studijní autonomií, to by se nám to i na veřejných školách vzdělávalo, to by bylo pošušňáníčko. Co by ovšem společnost dělala s tou dobrou polovinou dětí, které slušné míry studijní autonomie nikdy nebudou schopné dosáhnout, ať už z důvodů intelektuálních nebo morálně volních? Zavřeme je do ZOO?

CatCatherine25 řekl(a)...

No, ovšem. Že dvakrát dvě jsou čtyři platilo už před sto padesáti lety. Platí to vlastně odedávna a bude to platit i v 21. století. Aspoň doufám.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, kdybych se místo toho díval na Mrazíka, asi bych tam našel víc momentů, které mne překvapí...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chci jen věřit, že Štefflovo průvodci nejsou stvořeni k jeho obrazu. Jako... tragédie.
Na tak malém prostoru znectít armádu, církev, průmysl, služby. A to ještě poměrně dost hloupě.
'Soubor nehorázností a drzostí'? Snůška. Lépe zmatlanina. Kdo tam nebyl, bude jistě debil.
A s tím cepováním nechodicího dítěte do zabil úplně. Standardní schema. Konkurenci se přiřkne, že peče housky ze zatuchlé mouky, aby se vyrukovalo s tím, že MY tedy dycinky z čerstvé.
Na tohle klišé může naskočit snad už jen ale naprosté trdlo.

CatCatherine25 řekl(a)...

Mrazík byl moc pěkný, ten nikdy nezklame.

Jirka řekl(a)...

Šteffl také ne!

Fanda Moudry řekl(a)...

SCIO školy tak nějak odporují principům inkluzivního vzdělávání. Konkrétně mám na mysli, aby se všechny děti z dané lokality vzdělávaly společně ve školách hlavního vzdělávacího proudu. A roli nehraje zda jde o školu veřejnou nebo soukromou. Tím je především vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných třídách. Navíc tam lze vypozorovat díky školnému "sociální vyloučení" docela slušného počtu žáků. Příznivci inkluze by tento stav označili za jistý druh segregace.

m vanek řekl(a)...

To je ten problém. Učitelé si tu otázku co učit a jak kladou spoustu let a reagují na to. Nic jiného jim nezbývá, chtějí-li v tom školském chaosu přežít. Pan Šteffl s tím přichází v několika posledních letech a stejně je vidět, že tápe. Létá ode zdi ke zdi. Jednu chvíli ruší školy za chvíli další školy zakládá. Je to podnikatel a reaguje na poptávku trhu a módní vlny ve školství a v médiích. Podporuje své podnikatelské aktivity. Všem podnikatelům se lépe podniká v chaosu. Jenže školství si chaos nemůže dovolit. A katastrofou je, pokud ten chaos podporuje i státní úředník.
Takže ještě jednou. Co a jak učit musí být důsledkem kvalitního pedagogického výzkumu a na jeho základě musí rozhodnout sofistikovaný a odborně zdatný státní úředník.
V okamžiku, kdy rozhoduje politik (nedejbože komunální) v perspektivě volebního období, je to katastrofa.

Okomentovat