15.12.16

Jan Richter: Jak vykořenit české biflování a přejít na moderní výuku angličtiny

Konzervativní styl výuky nepřipraví studenty na praktické používání jazyka. Českým školám chybí systém metodického vedení a nezávislého hodnocení pedagogů. Změnu by mohl přinést chystaný kariérní řád pro učitele.


Celý článek v Ekonom.iHNed.cz


11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak už mi konečně docvaklo, proč neumím anglicky! Může za to nemoderní biflování.
Mohu se někde dožadovat náhrady za ušlé příležitosti? Nebo alespoň morální satisfakce?
I když daleko horší dopady má pro mne to biflování v tělocviku. Když si uvědomím, jaké příjmy mají hokejisté, fotbalisté, tenisté, basketbalidté, golfisté...

krtek řekl(a)...

To je snad nějaká nemoc nebo syndrom doby. O každém předmětu se řekne, že "se bifluje" a je potřeba "moderní výuka". Fajn. Zrušit biflování slovíček, pojmů, násobilky, ... ale pak se nedivit, až bez chytrého mobilu neudělá mladý člověk ani to nejmenší.
---
Jsem rád - navzdory těmto expertům - že zatím se mi nikdo ze studentů nebouří, když je zatěžuji úkoly, zkouším, píšu písemky.

CatCatherine25 řekl(a)...

Biflováním se v současné době rozumí každé pamětní učení?
Ráda bych měla jasno v moderní terminologii.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Biflováním se dnes rozumí cokoli, co je třeba ve škole znectít, aby se mohly počerpat penízky na kdajakou moderně objevnou ptákovinu. Jen by mne zajímalo, jestli se ty dokola omílané větičky inovátoří nabiflovali sami, a nebo na nějakém školení.
Děti se ve škole biflují prý i ten kotrmelec.

Ygrain řekl(a)...

"Biflováním se v současné době rozumí každé pamětní učení?
Ráda bych měla jasno v moderní terminologii."

Samozřejmě, jak jinak?

CatCatherine25 řekl(a)...

Také by mě zajímalo, jestli ti inovátoři tuší, že paměť je schopnost, kterou je potřeba trénovat. Proto se děti učí zpaměti různé říkanky,písničky, básničky, často i dlouhé básně.
U postižených dětí máme mnoho metod a pomůcek, jak rozvíjet jejich paměť. Nikdo tomu neříká biflování.
Jako "biflování" - je to ošklivé slovo převzaté z němčiny -se vždy chápalo memorování a mechanické učení opakováním bez porozumění obsahu a smyslu textu. To se v našich školách snad
nedělalo už ani v minulém století.

Mít vytrénovanou paměť je pro člověka velmi výhodné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zvláštní je, že proti biflování, to jest mechanickému opakování činností, a mnohdy bez jakémukoli porozumění čemukoli, nikdo nic nenamítá, jedná-li se o učení se třeba technice ve sportu. I když, soudě podle výsledků, mnohdy v poslední době už také ne.
Ale šachy jsou na fenomenální paměti vyloženě založeny.
Nemohu si pomoci, a nikdo mi to nevymluví, ale není-li v paměti uloženo dost informací, nemá mozek s čím pracovat. Nakonec i to, čemu se 'porozumění, je jen odraz trvalého a hlubokého usídlení potřebných údajů v mozku. Jinak nerozumím tomu, jak by mohl člověk něčemu rozumět, kdyby to v té hlavě neměl.
Dokonce jsem přesvědčen, že i soustavné opakování i zpočátku nesrozumitelného textu, může časem vést k jeho porozumění. Namátkou, 'nechovám se jako nevychovanec'. Myslím, že by stačilo, kdyby to na začátku každé vyučovací hodiny žáci nahlas sborem odříkali.
Třeba s žáky urputně bifluji, že před odchodem každý zasune svoji židli. Hele, stačí dva, tři roky, a pohoda. Zpravidla pochopí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nakonec i to, čemu se 'porozumění, je jen odraz...

Normálně mi tam vypadlo slovo. Takže
'Nakonec i to, čemu se říká 'porozumění', je jen odraz...'

CatCatherine25 řekl(a)...

"Nakonec i to, čemu se 'porozumění, je jen odraz trvalého a hlubokého usídlení potřebných údajů v mozku."
Možná, že trvalého a hlubokého propojení.

Některé mozky připomínají mlýny, které melou naprázdno. Propojovat není co, tak se jenom něco omílá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná, že trvalého a hlubokého propojení.

Ne možná, ale určitě! To jsem opomněl zdůraznit. Protože tomu zase až tak moc nerozumím. Nemám nabiflováno za potřebný počet semestrů studia psychologie.
Děkuji za dopomoc, paní CatCatherine.

CatCatherine25 řekl(a)...

Na facebooku jsem objevila docela zajímavý citát:
"Když nemáte v hlavě alespoň základní kontext, je vám schopnost použít počítač, kalkulačku a přítele na telefonu dost k hovnu".

Okomentovat