21.12.16

Finské školy neruší předmětové vyučování

Zprávy o tom, že Finsko zrušilo vyučování jednotlivých předmětů, se nedávno staly tématem diskuze v mezinárodním tisku. Předmětové vyučování se však neruší, i když nové klíčové kurikulum pro základní vzdělávání přineslo v srpnu 2016 některé změny.

Předměty společné pro všechny žáky v základním vzdělávání jsou stanoveny zákonem o základním vzdělávání a alokace vyučovacích hodin mezi jednotlivými školními předměty je předepsána nařízením vlády. Poskytovatelé vzdělávání však mají velkou míru svobody při realizaci celostátně stanovených cílů po dobu delší než dvacet let. Mohou vyvíjet své vlastní inovativní metody, které se tak bezpochyby budou v jednotlivých správních celcích lišit.

Nové klíčové kurikulum pro základní vzdělávání, které bylo zavedeno do škol v srpnu 2016, obsahuje některé změny, jež mohly vyvolat falešný závěr o opuštění oddělených školních předmětů. V reakci na výzvy budoucnosti je třeba se zaměřit na přenositelné (generické) kompetence a pracovat napříč školními předměty. Je kladen důraz na spolupracující praxi ve třídě, při níž žáci mohou pracovat simultánně s několika učiteli v obdobích reálných projektových studií (phenomenon-based project studies).

Žáci by se měli každoročně podílet alespoň na jednom takovém multidisciplinárním učebním modulu. Tyto moduly jsou navrhovány a realizovány lokálně. Klíčové kurikulum také uvádí, že žáci by se měli podílet na plánování.

Převzato z publikace NÚV Zpravodaj 12/2016, autor AK

Zdroj: Finnish National Board of Education: Subject teaching in Finnish schools is not being abolished.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Finské školy neruší předmětové vyučování

Úplně se mi zhroutil svět.
Odvolávám, co jsem odvolal... a zkompetentňuji, jak jsem zkompetentňoval.
A to jsem měl už připraveny do bezpřemětové výuky třeba kvasné procesy, a jejich vliv na metabolismus za zvuku fujar, pády mae i ushiro ukemi, grafy doby nabytí výchozího a použitelného stavu, tak všelijak podobně.

Unknown řekl(a)...

To se mi ulevilo.Takže i nás si předměty budeme moci ponechat?

Okomentovat