16.12.16

Eva Adamová: Ředitelka odboru řízení OP VVV je naprosto odtržená od reality

Školy, které v těchto šablonách spěchaly s žádostí a napsaly pozice speciální pedagog a školní psycholog, mají problém je sehnat a tak už teď tuší, že budou mít problém naplnit požadované procento výstupů a že jim hrozí odebrání celé dotace.


Speciálních pedagogů bez práce nám neběhá po vlastech českých mnoho a pravděpodobně by jich neběhalo potřebné množství ani, kdyby se rázem zrušily všechny praktické a speciální školy. Navíc ti, kteří mají práci v praktické škole budou spíše doufat v její udržení než by prchli z práce, kde mají smlouvu na dobu neurčitou, do práce, kde dostanou smlouvu na dva roky. Školních psychologů je u nás jako šafránu. Sociálního pedagoga lze tuším zaměstnat z šablon na 0,1 úvazku a tak si to snad nějaký zaměstnaný jinde přibere jako přivýdělek a podle toho to ovšem také bude vypadat - škola bude až na posledním místě. A tak školám zbývá snad jen školní asistent s maturitou, který to určitě celé vytrhne.

Kdyby to bylo celé tak jednoduché, jak ředitelka odboru líčí, neváhaly by školy s žádostí. Zatím si však žádost podala sotva jedna třetina škol.

Poznámka redakce: Autorka reaguje na České školena tvrzení Ředitelky odboru řízení OP VVV Ing. Jany Šmíd Winterové, MPA, v článku zveřejněném v časopise Řízení školy a poté i na MŠMT.cz.

Zkušenosti z pražských škol popsanou situaci potvrzují.8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Wagnere, prosím, prosím, opravte tu pitomou hrubku, kterou jsem v rozčilení nad vychvalováním šablon flákla do té první věty (školy napsaly). Předem díky.


Janek Wagner řekl(a)...

Paní Adamová, omlouvám se, přehlédl jsem ji.

old pratavetra řekl(a)...

"Napomohou hladce zvládnout společné vzdělávání."
Je to přesně naopak. Tohle se jako zbraň dostalo do rukou PPP. Od těch dostávám v nových posudcích nejčastěji doporučení k zařazení žáka do předmětu speciální pedagogické péče, přestože dosud postačily reedukace (nově pedagogické intervence). Když se bráním, že nemám speciálního pedagoga ani disponibilní dotaci, sladce vám poradí, že máte 4 měsíce na to, abyste si jej sehnal a zároveň pošlou odkaz na šablony (asi jsem marťan, že o nich nevím). Je to jen zas.aná lobby, jak nahnat prachy rychlokvašeným lektorům. Podle dotazníku nám samozřejmě vyletělo, že je pro nás prioritní inkluze (byť jsme to vyplňovali tak, aby to v žádném případě nemohlo vyjít. Světe div se, vyšlo!).
Jsem ten váhající střelec, který si šablony nepodal. Pokud to není ex ante, nemám chuť si brát půjčku, abych mohl někomu zaplatit za vykonanou práci. Nevím, proč mám dávat krk do oprátky, když za to nic nemám (ředitel si nesmí vyplatit žádnou částku ani na DPP). A to už nemluvím o šílencích typu ředitelka a starostka v jedné osobě, která si půjčí na platy do své školy (do šablonových platů) z prostředků jiné obce! Tohle je prostě šílenství. Zkuste mi napsat důvod, proč do těchto šablon jít?!

Jan Hučín řekl(a)...

Mimo téma: zajímalo by mě, kdo spáchal ten patvar "zářiový" v perexu.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane řediteli, ono to financování je ex-ante. Jenže proces schvalování projektu a vyplacení první zálohové platby na ministerstvu trvá dlouho a školy, které se do realizace šablon pustily už od září, první platbu doposud neobdržely, a proto ty půjčky, protože mzdy musí být proplaceny a zúčtovány do konce kalendářního roku. K tomuto problému přispěla přílišná horlivost a projektová nezkušenost ředitelů škol a bohužel také ta blbost, že projekt lze realizovat už nějaké období před jeho schválením (či dokonce podáním projektu?), kterou vymyslelo ministerstvo.

Školy, které si šablony nějak rozumně zesumírují a začnou je realizovat nejlépe od 1. ledna se do těchto problémů nedostanou.

Jinak se Vám vůbec nedivím, že se Vám do těchto šablon nechce jít, protože kromě toho, že můžete zaměstnat speciálního pedagoga, školního psychologa, které ovšem budete jen horko těžko shánět, můžete zaměstnat školního asistenta, který Vám bude ale pravděpodobně platný jako mrtvému kabát. A pak tedy můžete tandemově vyučovat, což je ovšem na školách téměř nerealizovatelné bez zaměstnání dalšího člověka, protože mnohdy se situace vyvrbí tak, že nemá ani kdo suplovat. No a pak můžete organizovat čtenářské kluby a kluby zábavné logiky pro slabé žáky, čímž je budete nesmyslně přetěžovat, zvláště pokud je narvete ještě i do doučování. No a pak si tam můžete napsat kvanta školení a své podřízené tzv. uškolit.

Ti, kdo nahoře tu výzvu dávali dohromady se vůbec neorientují v realitě škol, a to ani personální, ani finanční a už vůbec ne organizační.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Hergot, kdy bude ta defenestrace?

Fanda Moudry řekl(a)...

Eva Adamová

Mám úplně stejný názor. Inkluzivní šablony jsou absolutně nepromyšlený projekt. A Bohouš bude poplácávat Kateřinu po rameni.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Inkluzivní šablony jsou jako ta petržel.
Ne každý jim rozuzmí...

Okomentovat