15.12.16

EDU.cz: Webový kostlivec ministerstva školství stále vypadává ze skříně

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jeho přímo řízené organizace provozují desítky nejrůznějších webových stránek a portálů. Před téměř deseti lety jsem zpracovával jejich přehled a bylo jich zhruba sedmdesát, aktuální počet bude podle hrubého odhadu kolem stovky. Mezi nimi má asi nejpohnutější historii portál EDU.cz, který měl být vlajkovou lodí Státní informační politiky ve vzdělávání. Celkové náklady na jeho provoz jsou v řádu desítek milionů korun a dnes se od něj MŠMT prakticky distancuje: "Aktivní podpora těchto webových stránek ze strany MŠMT skončila při zrušení Ústavu pro informace ve vzdělávání v roce 2011."

Webový portál Info.EDU.cz sledujeme v RSS čtečce, počet článku se ale pohyboval v řádu jednotek měsíčně a často šlo jen o odkazy na webové stránky MSMT.cz či další rezortní weby. V listopadu jsme zaregistrovali výpadek:


Poslali jsme proto Oddělení vnějších vztahů a komunikace MŠMT sérii dotazů, kde jsme žádali vysvětlení v té době již zhruba měsíčního výpadku provozu:
  1. Přerušení provozu je úmyslné nebo jde o obtížně odstranitelnou poruchu?
  2. Které oddělení MŠMT či kdo konkrétně byl či ještě je za provoz odpovědný?
  3. Bude provoz rozcestníku a portálu obnoven? Pokud ano, kdy?
  4. Pokud provoz obnoven nebude, vzhledem k tomu, že na portálu info.edu.cz byla řada sekcí s cenným obsahem (například právní poradna, ale i řada dokumentů jinde již nedostupných z posledních deseti let), který vznikal dlouhá léta, bude obsah převeden na jiný web resortu?
  5. Jaké byly náklady na provoz portálu info.edu.cz v posledních letech?
  6. ​Jaká byla návštěvnost portálu info.edu.cz v posledních letech?
Během několika dní se portál Info.EDU.cz opět rozběhl, na odpovědi jsme ale museli počkat dva týdny. Bohužel jsou poněkud nekonkrétní a vyhýbavé:

Přerušení provozu vzniklo softwarovou chybou, která již byla odstraněna.
Aktivní podpora těchto webových stránek ze strany MŠMT skončila při zrušení Ústavu pro informace ve vzdělávání v roce 2011.
Technicky je provoz řešen v rámci provozu ICT infrastruktury MŠMT, statistiky návštěvnosti od ukončení podpory rozvoje tohoto nástroje MŠMT nesleduje.


Články na Info.EDU.cz sporadicky přibývají, rozcestník na www.EDU.cz už aktualizován není:


Portál  Info.EDU.cz původně běžel v ÚIV na předraženém proprietárním řešení, později byl migrován na open source platformu Drupal.  Řada sekcí s cenným obsahem (například právní poradna, ale i řada dokumentů jinde již nedostupných z posledních deseti let), který vznikal dlouhá léta, si bezesporu zaslouží udržovat. Zasloužila by si ale i redakční úpravy a možná i integraci do některého z dalších rezortních portálů, nejlépe RVP.cz.

Pokud vás historie portálu EDU.cz zajímá, podívejte se na výběr článků na České škole!

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pár desítek milionů, koho to dnes zajímá. V ROPu severozápad, nebo kde to právě pozavírali, zahučela nejméně desítka miliard.

CatCatherine25 řekl(a)...

A pro postižené děti se sbírají víčka.

Okomentovat