27.12.16

Bohumil Kartous: České školství stále neví, kam míří

V roce 2016 se podařilo dohodnout navýšení platů učitelů. Potřebujeme shodu na krocích, které bude respektovat každá další vláda. Jsme schopni pilotní fáze generující příklady dobré i špatné praxe?

Celý článek na iHNed.cz
-

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

České školství stále neví, kam míří

Podstatné je, aby to věděli sami učitelé. A nebo alespoň podstatná většina z nich.
Pokud by směřovali výhradně k ideálu oblíbenosti, nemuselo by to být dobře.
A to i pro ně samotné. O žácích ani nemluvě.

CatCatherine25 řekl(a)...

Kdo zpracovává dlouhodobou koncepci preprimárního, primárního, sekundárního, terciárního a celoživotního vzdělávání pro české školství?
Kdo řídí české školství? Ten, kdo organizačně řídí české školství, ví, kam má školství koncepčně směřovat?
Jsou učitelé dostatečně seznámeni s dlouhodobou koncepcí vzdělávání?
Kdo je za to zodpovědný a komu skládá účty?

Nebo je to tak, že žádná koncepce neexistuje a různí diletanti prosazují něco, s čím se někde v zahraničí letmo a povrchně seznámili?

Fanda Moudry řekl(a)...

Pan Kartous jede na jiné vlně, protože inkluze je tak zhruba v polovině a v očekávání jsou světlé zítřky plně inkludovaného školství. Česky řečeno - školství je díky pseudoreformám neskutečně rozloženo. A mám obavy, že bude hůř. Dna jsme ještě zdaleka nedosáhli.

Nicka Pytlik řekl(a)...

žádná koncepce neexistuje a různí diletanti prosazují něco

I vytrženo z kontextu to dává smysl. Diletantů, ve smyslu packalů, je všude dost.
A ti, kteří mají všechny předpoklady být náležitými odborníky, jim nadšeně posluhují.

CatCatherine25 řekl(a)...

"A ti, kteří mají všechny předpoklady být náležitými odborníky, jim nadšeně posluhují."

To je jedna z věcí, kterou nechápu. Proč se skuteční odborníci, kteří znají svůj obor teoreticky, prakticky i historicky, rozumějí mu, vědí, jak to vypadá v zahraničí, nechají převálcovat diletanty a žvanily, kteří nakonec prosadí spoustu nesmyslů i do pedagogické praxe. Připomíná to situaci, jako kdyby všichni lékaři podlehli šarlatánům a začali léčit lektvary, zaříkáváním a na rány přikládali pavučiny.Radomír Palát řekl(a)...

Taky to nechápu - proč se častěji nevyjadřují VŠ učitelé, ped. odborníci a další? Chápu, že práci vykonávající učitel na ZŠ (abych se vyjadřoval za sebe) nemá čas a mnohdy ani sílu a ochotu psát a psát a psát vysvětlující články... Které novináři stejně nepřečtou a nezveřejní, potřebují bombastický titulek přece...

CatCatherine25 řekl(a)...

Píší se i stovky bakalářských a diplomových prací, ale s velkou opatrností, aby se nenarazilo na nějaké "ožehavé" téma, jak je např. inkluze nebo srovnávání kvality škol apod.

Radomír Palát řekl(a)...

k nám do školy neustále přicházejí nejrůznější dotazníky od studentů - chtějí je po nás vyplnit, aby měli podklady pro své diplomky. Někteří kolegové a kolegyně to hned mažou, já rád odpovídám podle své praxe. Inkluzivních nebo o_romských tam také bylo několik. Nicméně výsledek mi zatím nikdo neposlal....

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Fanda Moudry řekl(a)...

Po přečtení několika knih o inkluzivním vzdělávání nabývám dojmu, že není v lidských silách vykonávat učitelskou práci odpovědně. Při počtu 30 žáků ve třídě v žádném případě nelze mluvit o individuálním přístupu. Na každého žáka zbude jen 90 sekund čistého času. Počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nesmí přesáhnout 1/3 žáků ve třídě, při 2.-5. stupni podpůrných opatření pak maximálně 5 žáků. Kdo netvořil IVP, ten nepochopí. Velká část učitelů na 1. a 2.stupni ještě vůbec nezaregistrovala "principy inkluzivního vzdělávání". Bude to potom pro mnohé velmi těžké probuzení.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Miloslav Novotný řekl(a)...

Kdy konečně ta Edova revoluce v české vzdělávací soustavě sežere své děti?

Okomentovat