5.12.16

bEDUin: Co přinesl týden 27. 11. – 4. 12. 2016

Témata týdne: 

Výrok týdne:

„České děti zvládaly matematiku i dějepis v němčině, podle německých osnov a podle německého zkušebního řádu. Proč by to nemohly zvládnout turecké nebo arabské děti?” Georg Krapp v nedávném rozhovoru pro Respekt. Krapp je bývalý ředitel česko-něměckého gymnázia Na Pražačce a berlínské Albert Sweitzer Schule. Z berlínského gymnázia, které mělo být kvůli špatným výseldkům zavřeno, vybudoval žádanou školu. O jeho nadcházejícím workshopu vice v rubrice Praxe.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • EDUÍNA 2016: VÝLUKA, MAPA SPOLEČENSKÝCH STEREOTYPŮ, JAN SOKOL
Ve čtvrtek 1. 12. 2016 byly v Mramorovém sále sídla České spořitelny v Rytířské ulici v Praze zveřejněny výsledky ceny Eduína 2016 za inovace ve vzdělávání. Ceny jsou udělovány projektům, institucím, firmám, spolkům či jednotlivcům, kteří do vzdělávání úspěšně vnášejí novátorské prvky. Ceny jsou udělovány v kategoriích hodnocení odborné poroty, hodnocení veřejnosti a v podobě uvedení do Auly Slávy za celoživotní přínos vzdělávání v ČR. Hlavní cenu veřejnosti si odnesl studentský spolek Výluka, který sdružuje studenty vysokých a středních škol se zájmem o učení. Další ocenění v této kategorii směřují na Masarykovu univerzitu za projekty Badatelna a Science slam MUNI. Hlavní cenu odborné poroty získal projekt Mapa společenských stereotypů centra DOX, grafický materiál s metodikou do výuky na ZŠ a SŠ. Dále byly oceněny projekty Příběhy našich sousedů (Post Bellum) a Pravidelná mezigenerační setkání „Povídej“ (Mezi námi). Do Auly Slávy byl uveden profesor Jan Sokol, vysokoškolský učitel, někdejší ministr školství, propagátor Wikipedie a ambasador zapojení seniorů do práce na tomto globálním internetovém projektu. Eduínu podporuje Nadace Depositum Bonum České spořitelny, partnery jsou informační systém Bakaláři software s.r.o. a nakladatelství Wolters Kluwer. Podívejte se na fotografie ze slavnostního vyhlášení.
  • ŠKOLNÍ AKČNÍ PLÁNY JSOU ZDE
Národní ústav pro vzdělávání zveřejnil videometodiku k přípravě tzv. školních akčních plánů a plánů aktivit. Školní akční plány mají navázat na tzv. místní akční plány a krajské akční plány, které mají na různých úrovních představovat konkrétní plán rozvoje předpokládající využití prostředků z fondů EU. Metodika slibuje zájemcům objasnit, jak stanovovat cíle akčních plánů a kritéria jejich hodnocení. Nabízí také návod, jak sladit strategie v akčních plánech s tzv. šablonami, prostřednictvím kterých je možné získat prostředky z aktuálního Operačního programu věda, výzkum, vzdělávání přímo pro školy. Na důležitost (a možnost promarnění příležitosti) akčních plánů upozorňuje také nedávno zveřejněný Audit vzdělávacího systému v ČR.
  • AUTORSKÝ ZÁKON A OTEVŘENÉ VZDĚLÁVÁNÍ
Poslanci sněmovny byli otevřeným dopisem vyzváni k tomu, aby v rámci hlasování o novele tzv. autorského zákona podpořili další rozvoj otevřeného vzdělávání v ČR. Dopis Aliance pro otevřené vzdělávání žádá poslance, aby schválili pozměňovací návrh poslance Vladimíra Koníčka, který předpokládá, že vzdělávací materiály vytvořené za veřejné prostředky bude možné volně využívat ke vzdělávání a výuce. Požadavek na to, aby byly tyto materiály volně přístupné k dalšímu použití ve vzdělávání je v souladu se Strategií digitálního vzdělávání, která byla přijata MŠMT v roce 2014.
  • PISA 2015 A OTÁZKY Z TÍM SPOJENÉ
Výsledky PISA 2015 budou zveřejněny ve dvou zprávách, z nich jedna se zaměřuje na problematiku rovnosti a excelence ve vzdělávání, druhá na oblast politiky a praxe úspěšné školy. Výsledky posledního kola mezinárodního šetření PISA, které je realizováno ve tříletých cyklech a zaměřuje se na matematickou gramotnost, čtenářskou gramotnost a výsledky v přírodních vědách budou zveřejněny prostřednictvím online přenosu v úterý 6. 12. dopoledne. Na zveřejnění výsledků bude navazovat webinář s ředitelem pro vzdělávání při OECD Andreasem Schleicherem (od 15:00). Během webináře bude možné přímo diskutovat nad výsledky výzkumu, nutná je registrace.

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Spolek EDUin předvádí neschopnost číst s porozuměním. Listopadové prohlášení UPS odkazuje na T. Janíka v odstavci věnovanému zpochybňování pedagogického vzdělání (odstavec třetí) – nikoliv v odstavci odmítajícím kariérní řád (odstavec první). Hlavní myšlenka každého odstavce byla dokonce graficky zvýrazněna. Eduinský titulek "S architektem kariérního řádu proti kariérnímu řádu" je tudíž zcela nesmyslný a zavádějící.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Texty liessmannovských dovedů z eduinu čtu naprosto pravidelně.
Tak jednou za dvacet let.

Okomentovat