19.11.16

Ze sociálních sítí: ODS kritizuje "pamlskovou" vyhlášku

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

lepší hladové dítě

To říkali pytlici už prve.

Fanda Moudry řekl(a)...

A co říkají pytlíci na obézní dětičky školou povinné?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nemohu to sumarizovat celorepublikově, ale v mém dosahu tak dva až čtyři ve třídě.
U osmiletých gymnazistů je zajímavé sledovat i trendy v období dospívání.
Nechci to bagetalizovat nad přiměřenou mez, ale asi bych si dopočítal, jakou poměrnou část celodenního příjmu potravy činí bufetové občerstvení ve škole. A pohovořil bych s rodiči. To abych viděl, jaké mají děti predispozice, a k čemu mohou být z domova vedeny.

Jiri Janecek řekl(a)...

Abych šplouchnul vodu na mlýn expertům na vzdělávání - když jsem já chodil do školy, tak tam žádný bufet nebyl. Tak nechápu, proč by teď měly ve školách bufety být...
---
Kdybych měl být trochu racionálnější:
(i) Udělat si čas a připravit dítěti svačinu je dobré pro rozvoj těch věcí, co rozvíjijou ve Finsku a v Sudburry. Zák může třeba i pomáhat a diskutovat s rodičem o zdravé stravě, zemědělství, fázovém diagramu másla, mechanismu fungování kvasnic etc etc... A propojovat s něčím jiným a třeba sdílet na tabletu)
(ii) Nakupovat v reálném světě deset minut před začátkem školy je mnohem přínosnější pro budoucí život... Srovnávání cen, kontrol data spotřeby, finanční gramotnost, kritické myšlení...
(iii) Upřímně si moc dobře ani nedovedu představit ekonomicky udržitelný školní bufet (teda pokud extrapoluju své kapesné na dnešní peníze). Nějakou EET si nedokážu představit už vůbec...
---
Asi by bylo dobré podívat se a pamatovat si, co bylo impulsem k vyhlášce... Možná se pletu, ale nebyla to nějaká kritika ze strany M. Slimákové a spol.?

Nicka Pytlik řekl(a)...

ale nebyla to nějaká kritika ze strany M. Slimákové a spol.?

No, nevím... Kdyby všichni žili zdravě a nebyli obézní, nebylo by třeba ani specialistů na zdravotní prevenci a výživu. Přece si nevypustí vlastní rybník.
Ale k té racionalitě. Když už tady bufety máme, mohly by být také tématiky zaměřovány.
Úplně vidím projektové dny s kopírováním jak nabídky jídel a nápojů, tak i cenové relace. Namítkou 'Kantýna v montovně' nebo 'Sněmovní bufet v suterénu'. Jsem přesvědčen, že třeba ten parlamentní by byl mezi žáky velmi oblíbený.

Okomentovat