26.11.16

Petra Frühbauerová: Když děti vzdělává armáda

Stát buduje pozitivní vztah mládeže ke zbraním a násilí prostřednictvím vzdělávacích programů. Na jejich přípravě se kromě armády podílí také výrobce zbraní.

Celý článek na A2larm.cz

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dvacet let po zrušení branné výchovy se přichází na to, že to byla pitomost přenáramná.
Paralele s praktickými školami dávám obdobně taky tak nějak času i se stejným závěrem.
Po tolika letech tupých počítačových stříleček si konečně budou děti moci osahat, co taková zbraň doopravdy obnáší, a jaké může mít nesprávná manipulace, nebo dokonce její zneužití, následky.
Pokud si někdo myslí, že agresivní zhovadilosti lze čelit diskusí o ideálech osvícenství, pak budiž. Chci věřit, že mu to vydrží i když té zhovadilosti bude čelit tváří v ksicht. A nepřeju mu nic zlého.
Teprve po mnoha letech cvičení umění boje jsem dospěl k poznání, že nejlepší taktikou je boji se vyhnout. Ale když to nejde jinak, jistota je kulomet.
Jsem přesvědčen, že něco málo vojenského výcviku by pro naši společnost znamenalo značně ozdravnou kůru. Velmi bych se přimlouval za několikaměsíční povinnost. Nemálo lidí z mého okolí by se v případě napadaní naší vlasti nejradši odstěhovalo kamkoli jinam. Tak snad ještě bude kam.

Fanda Moudry řekl(a)...

K obraně nadnárodních korporací připraven! Vždy připraven!

"Velmi bych se přimlouval za několikaměsíční povinnost."
Zase by to odskákali obyčejní kluci a holky. Děti boháčů by se velmi rychle přizpůsobily, protože tzv. Modrá knížka je ideální řešení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zase by to odskákali obyčejní kluci a holky.

Odskákali?
Bývaly doby, kdy služba v armádě byla otázka cti. Zvlášť elity této cti dbaly.
Nemít záznam ve strukturovaném životopise, znamenalo přivřené dveře do vyšších kruhů.
Nebude kompetence k obraně vlasti součástí připravované revize ervépé?
Trošku té disciplíny by se šiklo. Dnes dětičky problémy neřeší, ale odkládají. Nebo ještě lépe je na někoho delegují.

Fanda Moudry řekl(a)...

"na někoho delegují"

A pokud možno až do 30 let. A některé dětičky by uvítaly i věk důchodový.

Ani mně se nechce "bojovat" za nadnárodní kapitál ve jménu obrany vlasti nebo Evropské unie. Ostatně nepřítel se mění každou chvíli. Jednou je to IS, podruhé Rusko a nyní se vynořuje Čína. Kdo to bude za rok? Iran, Turecko,...? Vojenskoprůmyslový komplex přece musí jet na plné obrátky a to množství munice a raket někde vybouchat. Nemám pochyby o tom, že to pan Trump rozjede na plné pecky.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, z těch všudypřítomných projektových akronymů je mi už občas nevolno... Ale Příprava občanů k obraně státu - POKOS, to celkem pobavilo...
---
Článek sám tak nějak přistupuje k RVP jako by to byl dobrý nápad chytrých lidí a nějaké změny v něm zásadně ohrozí charakter budoucích generací.
No, z mého pohledu asi zbytečné psaní...
---
K diskuzi Pytlíka s Fandou bych zaujal kompromisní stanovisko - možná by stačilo ty mladé lidi zavřít na rok aspoň 100 kilometrů od rodičů, bez telefonu a signálu a s 20 neznámými vrstevníky na cimře. A dát jim nějakou ne úplně nesmyslnou práci. Třeba třídit odpad, čistit příkopy a nebo se starat o sebe a své vrstevníky za nějakých 100 Kč na osobu a den...

Nicka Pytlik řekl(a)...

dát jim nějakou ne úplně nesmyslnou práci

Zdatnost postarat se sám o sebe se dnes považuje ne za zbytečnost, ale za naprosto nepřípustné týrání dětí a mládeže. Dva měsíce v takovém režimu by pro základní výcvik možná úplně stačily. Soudní systém by se následně zhroutil zavalen žalobami...

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jen aby to nebylo ještě horší. Mně ten článek spíš připadá jako kobercová dělostřelecká příprava mírumilovného přijetí okupantů za příčinou solidarity.

Nicka Pytlik řekl(a)...

příprava mírumilovného přijetí

O mírumilovném přijímání a toleranci zpravidla hovoří ti, kteří bydlí ve víajpí lokalitách, kam se běžný občan nedostene, a kde jsou od plebsu odděleni závorámi a chráněni kamerovými systémy, a kteří mají dostatek peněz na to, aby se v případě nebezpečí odebrali hlásat svoje moudra do nějaké klidnější končiny. A také o tom hovoří ti, pro které je ta víajpí lokalitka životním snem.
Asi tak, jako když jsou příslušnící místní elity pro společné vzdělávání, které všechny zúčastněné žáky nezpochbnitelně obohacuje o vyšší hodnoty poznání. A tak uklízejí svoje dítka do škol, kde se společně vzdělávají s jinými obdobně uklizenými dítky.

Jirka řekl(a)...

V rámci POKOSu jsme pozvali do školy ženisty z Bechyně. Prima kluci. Kdyby jejich práce ve školách přivedla ke službě v armádě alespoň trochu schopných a pracovitých mladých lidí, možná by armáda neměla problém naplnit již tak poddimenzované stavy. O všeobecné brannosti sním jako pytlik.

Fanda Moudry řekl(a)...

Jirka - 27. listopadu 2016 17:30

Jsou to profesionálové, kteří musí počítat s tím, že můžou být kdykoliv zabiti v boji. Branný zákon platí i nadále. Pouze neprobíhá základní vojenská služba. V případě nutnosti se však týká rovným dílem mužů i žen.
Pravdou je taky to, že moderní zbraňové systémy potřebují odborníky, kteří se na tuto pozici školí i jeden rok. Je třeba si uvědomit rozdíl mezi profesionální armádou a základní vojenskou službou.

Fanda Moudry řekl(a)...

"Dva měsíce v takovém režimu by pro základní výcvik možná úplně stačily."

A kdo dotyčnému vojákovi základní služby bude splácet třeba hypotéku? Také musí živit rodinu, děti, platit inkaso. A z čeho? Už vidím jak to zacvakají zaměstnavatelé nebo stát! To by ČR musela dávat na armádu ne 1% jako nyní. I 2% z HDP by byly málo. A otázkou je, kolik mladých mužů a žen je fyzicky schopno zvládnout základní vojenskou službu. Muselo by dojít i ke změně legislativy - nárok na důchod těchto branců, sociální zabezpečení,...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podružné detaily nás vizionářské odborníky na obranu nezajímají. Podstatné je, aby se s tím začalo, co nejdříve, i když to není připraveno ideálně. A nebo vůbec ne.
Je to jako s tou... no, jak se jí říká... inkluzí! Na tyhlety systémové změny jsme machří.

Jirka řekl(a)...

Děkuji za poučení, ale já myslel jinou všeobecnou brannost. Jako že se všichni zdárně seberou ze země, když jim fajfky podkosí v terénu zákeřný pařez.
Až nás zase napadnou hordy, nebudou ušetřeni ani bankovní úředníci, takže hypotéky nenutno splácet. Máte pravdu, Fando, nemá smysl se připravovat. Užívejme, dokud to jde.

Okomentovat