15.11.16

Markéta Hronová: Veřejné školy by časem mohly být převálcovány soukromými, varuje ministryně Valachová

Pokud více nepodpoříme veřejné školy, nezvládnou konkurovat nabídce soukromých škol a hrozí privatizace školství, zaznělo na konferenci o budoucnosti školství. Ministryně Kateřina Valachová věří, že když se veřejným školám poskytne dostatek peněz, konkurovat mohou. Na nebezpečí plíživé privatizace školství už minulý týden upozornil bývalý ministr školství Ondřej Liška na konferenci Aspen Institutu Kam kráčíš, Česko.

Celý článek na iHNed.cz

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Veřejné školy by časem mohly být převálcovány soukromými

Už aby to bylo! Jen houšť a větší kapky. Ať se nám to tu hezky provětrá.
Ministryně se hrozí, a instituce pod jejím vedním dělají všechno pro to, aby se státní školy pěkně zařízly. Má, co chtěla, a dovolila.

Na nebezpečí plíživé privatizace školství už minulý týden upozornil bývalý ministr

Ale jakápak plížívá. Zjevná, ministerstvem a sdělovacími prostředky dobře živená. Hezkých pár let už tu běží proces rozvratu veřejného školství. Vše, co je státní, je i špatné. Ministestvo rozevřelo náruč a neziskovky se přisály k finančním žlázám. Už jen je poplácat po zadečku, aby si odříhly.

Ostatně, už někdo udělal nějaký průzkum, jaký matroš přichází na střední školy ze základek státních a jaký ze základek soukromých?

CatCatherine25 řekl(a)...

Pane kolego Pytliku,
ráda Vás tu vidím.
Že se budou množit soukromé školy jako houby po dešti na úkor veřejných škol musel každý trochu soudný člověk předpokládat.
Nesvědčí to nikterak o kvalitě soukromých škol, je tomu tak spíš proto, že rodiče "intaktních" žáků nechtějí, aby jejich děti zdržovaly ve vzdělávání inkludovaní spolužáci.
Průzkum, natož seriozní srovnávací výzkum úspěšnosti soukromých a veřejných škol asi nikdo dělat nebude, na takové bádání neexistuje žádná společenská objednávka a těžko by na to někdo dostal grant nebo nějaké finanční prostředky. Moji studenti několikrát řešili tento problém v diplomových a bakalářských pracích, ale výzkumný vzorek nebyl tak rozsáhlý, aby z něj bylo možné vyvozovat obecnější závěry. Mohu pouze konstatovat, že až na jednu soukromou školu, která byla průkazně dobrá, byly výsledky vyrovnané, často mírně ve prospěch veřejných škol.

CatCatherine25 řekl(a)...

Pardon, zdržovali!

Eva Adamová řekl(a)...

Ježišmarjá, vysvětlete někdo té babě na ministerské židli, že volnočasovými aktivitami to nezachrání. Mně už opravdu nad těmi jejími závěry a nápady zůstává rozum stát.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Podívejte, to by byl cajmrsk, kdyby se řeklo, že se školy zruší. Ty státní. A že si budou rodiče vše zajišťovat sami. Myslím, že v tu chvíli by ty běžné státní školy byly díky rodičům zralé na blahořečení. Dokud mají všichni všechno jisté, dokonce povinné, tak do toho kopou ze všech stran. Já bych ten experiment uvítala.

Fanda Moudry řekl(a)...

Běžné základní školy již dávno nejsou školami hlavního vzdělávacího proudu. Docela rychle se přetvářejí na školy praktické. A to se vším všudy. Pěkně to popsala paní Adamová. Začalo to víceletými gymnázii, rozšiřováním zaměření ZŠ na Aj,TV, .., a poslední ránu zasadila českému školství inkluze. Zbyla tak dolní polovina žáků, zde máme ještě hledat TALENTY. A navíc z té spodní poloviny se vyloupli žáci rodičů, kteří mají nějaký peníz a rychle své dítě převedou na soukromou školu. Rozvrat základního veřejného školství je dokonán. Není co řešit.

CatCatherine25 řekl(a)...

Určitě je co řešit, ale bohužel nevím jak.
Nemělo by se začít žábami na prameni?

Nicka Pytlik řekl(a)...

volnočasovými aktivitami to nezachrání

Další ze série přenášení odpovědnosti za vývoj dítěte na školu. Bude to pokračovat poskytováním snídaní, svačin a večeří. To po těch volnočasových aktivitách.
Co nevidět dospějeme i k pravidelným školním zdravoním prohlídkám a odpovědnosti školy za léčaní dítěte, a samozřejmě i vyléčení. Na to už si rodiče došlápnou. Časem budou školy dovybaveny umývárnami, prádelnami, žehlírnami a zašívárnami. Celý proces pak bude završen výstavbou ložnic.

Okomentovat