16.11.16

DVTV: Dobrý učitel zůstane v srdci celý život, měl by inspirovat a vzbudit zájem o vědění, říká Kment

26 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrý učitel zůstane v srdci celý život, měl by inspirovat a vzbudit zájem o vědění, říká Kment

Dobrý žák zůstane v srdci celý život, inspiruje a vzbuzuje zájem o práci učitele, říkají pytlici.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lépe...
...vzbuzuje radost z práce učitele.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poslechl jsem si zatím jen sed a tři čtvrtě minuty záznamu, protože jsem oslaben nemocí. Tak zatím jen dvě věci.
O tom, že jednoho krásného dne zase tak nějak všeobecně převezmou žáci odpovědnost za svoje vzdělání sní pytlici od poloviny první poloviny devadesátých let. Tedy od roku 1992,5.
Pokud učitel položí otázku, a pak si na ni musí odpovědět sám, může být nahrazen videem, říká předseda středoškolské unie. Pytlici jsou přesvědčení, že takový učitel může být klidně nahrazen třeba pytlem koksovatelného uhlí. Žákům, kteří nejsou schopni, ale spíš nejsou ochotni zapojit se do procesu a odpovídat na prostinké otázky, zvláště pak jsou-li nejméně dvojnásobně připojeni k netu, bude i to video k ničemu.
Vzpomínám si, jak mi byla s nelíčenou radostí tlumočena stížnost žáků, že je ponižuji nadmíru dlouhým mlčením po položené otázce.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vyslechl jsem pana Kmenta pozorně a nemohu se ubránit dojmu, že to byla jeho prezentace. Mělo-li jít o takříkajíc stavovské stanovisko, znělo nesourodě, se znaky nedomyšleného osobního názoru, neřkuli ideologického manifestu. Rád bych se mýlil, ale „Unie“ nese zjevné znaky založení shora. Pan Kment se projevil už na České škole jako neschopný jakékoliv diskuse pod svým článkem zde uveřejněným. Nedovedu si představit skutečnou diskusi (hledání pravdy) na celostátním sněmu jeho vrstevníků. Lpí na svém názoru, s argumenty si hlavu neláme.
Jen na dokreslení: Střední škola přece není povinná, žák se na ni hlásí, a doufám, že s nějakou představou, proč se pro danou školu rozhodl. Některé poučky, co by škola a učitel měly pro žáka dělat, kdesi přečtené a panem Kmentem zde prezentované, jsou zjevně převzaté z úrovně školy základní.
Ostatně soudím, nemá-li být ČSU podnikem pana Kmenta na jedno použití, je především sama Unie zralá na revoluci.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Rád bych se mýlil, ale „Unie“ nese zjevné znaky založení shora."
No, mají myslím 200 členů... Středoškoláků je 400 tisíc. Nemýlíte se. Otázka je, jestli by šlo za organizací najít nějakého loutkáře.
---

Jana Karvaiová řekl(a)...

No, já se teď směju. Víte, na kterého učitel na srazech vzpomínáme nejvíce?Kterého opravdu máme v srdci, Byl to již pán před důchodem. ze staré školy. Ovládal plynně 6 jazyků. Dovolil si nahlas říkat vše, co si myslel - ti starší z vás pochopí.A taky nás mlátil hlava nehlava.Kluky holky, ale spravedlivě. Dostal jsi přes držk před celou třídou a vzápětí se celá třída smála nějakému jeho vtípku. Neznám jediného člověka ze třídy, který by na něho vzpomínal jinak. A ti tři největší "uvšiuváci", jak jim říkal, a co dostávali nejvíc, dnes chodí pravidelně na jeho hrob klást kytky. To byl PAN UČITEL.
Kdo ví,co by na podobného učitele řekl pan Kment?

Fanda Moudry řekl(a)...

Zajímavé, zajímavé. S kým asi může být mladý muž Kment propojen? Já jen chci podotknout, že to takto rychle uchopil EDUin. A že to chce rychle implantovat do pochybného KŘ. Vskutku velmi zajímavé. Jde také o poměrně náročnou organizační činnost. Kdo ji platí? Soukromí sponzoři? Možná je toto výstřel naslepo, ale za úvahu to stojí. Předpokládejme tedy, že to dotyčných 200 lidí dělá jen s entusiasmu. Ale každá takto "řízená" akce má své "neviditelné" pozadí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Musím se vrátit k už nedávno vyřčenému, ale mně tam opravdu chybí požadavek na možnost volby přijatelného učitele a požadavek na zrušení jakéhokoli dozoru nad žáky. Například.
U mladých školních revolucionářů, kteří se dožadují už konečně převzetí zodpovědnosti za svoje vzdělávání, bych takové požadavky očekával především. Takhle to doopravdy působí jako revoluce v rámci mírného pokroku v mezích zákona bez přímého ohrožení existence dostatečně alternativně tvárných a vstřícných pedagogických sborů.
Jako že se převrátí tramvaje a vyrvou dlažky na barikády, a pak se vystřelí z Aurory s cílem přimět vrchnost k diskusi u kulatých stolů. Dost málo na potenciál rozhořčeného studentstva.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Je to směšné. Už jen tím věkem.
Ve dvaceti letech má člověk jiný pohled na svět než "ve starším věku". A to se nezmění zřejmě nikdy. Na stárnutí, životní zkušenosti, omyly, kopance a nakonec smrt, která to celé "završí", škola neexistuje.

Josef Soukal řekl(a)...

Mluvit v osmnácti o tom, že dobrý učitel zůstane v srdci celý život, je totéž jako když muž na základě toho, že žije s těhotnou ženou a přečetl si pár brožurek, zasvěceně promlouvá o prožitku mateřství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, mně je to sympatické. Představa, že se někomu vryji, mne naplňuje pedagogickým optimismem.
Když se člověk žení, také je přesvědčen, že se nerozvede. Kolikrát ani podruhé, ani potřetí... Jenže člověk míní, a tchyně, popřípadě milenky mění. Také jsem si ve druhé třídě myslel, že na svoji spolužačku Milušku nikdy nezapomenu. A přešlo ani ne padesát dva let, a už ani nevzpomenu, že byla, natož jak se jmenovala.
Škoda jen, že mi ne tak dávno při obdobné diskusi Štěpán Kment už potom neodpověděl, jak to má se svými učiteli on. Asi nic moc, když je takový... řekněme zádumčivý. Normálně chlapci jeho věku drandí, randí, paří a kalí. Jestli se on nakonec nezačal připravovat na dráhu konzultanta, experta, a nebo dokonce mluvčího. Ještě se o něm začnou psát divadelní hry. To by tak chybělo.

CatCatherine25 řekl(a)...

Také bych se ráda někomu vryla, ale nejsem si tím jistá. Některé bývalé studentky mi posílají fotografie svých dětí, někteří studenti mi píší k Vánocům a někteří mi píší, když se mě chtějí na něco zeptat. Nevím, jestli mě mají ve svém srdci, ale zřejmě mají v poště moji e-mailovou adresu.
Já ráda vzpomínám na svého češtináře ze základky.Jmenoval se Antonín Jirásek, byl to příbuzný spisovatele Aloise Jiráska a vedl nás k velké lásce a úctě k mateřskému jazyku.
Nezapomenutelný byl pan učitel v Lidové škole umění.
Byl to hronovský kapelník, regenschori a hudební skladatel. Když jsem nebyla připravená na hodinu klavíru, oslovoval mne ty kozo udatná a často mi vyhrožoval, že mne pověsí určitým způsobem do průvanu. Korepetovat mě naučil tak, že mi říkal: nes.. se s každou notičkou a vezmi to trochu po kapelnicku. Často mi to hodilo, když jsem pak doprovázela různé dětské sbory a soubory.
Třetí místo má v mém srdce baba Ul....Měla nás na nepovinnou latinu a nikdy se zřejmě nesmířila s tím, že už neučí na akademickém gymnáziu. Často na nás křičela a její hodiny byly hodně náročné.Díky jí jsem se dostala na frekventovaný obor na VŠ, protože jsem uměla přeložit kus latinského textu.
Nevím, jestli by tento výběr milovaných pedagogů odpovídal představám pana Kmenta, ale vím, že jsem za život měla mnoho kantorů a pokud si vzpomínám, špatný nebyl ani jeden z nich.

Štěpán Kment řekl(a)...

To je dobře, přeji Vám to. Kdo jsem já, abych Vám řikal, koho máte mít ráda. ;-)

Hezkou neděli

Štěpán Kment řekl(a)...

I nás řídí Soros! Jsme jen mladičké loutky, které vykonávají ďábelské plány Goldsteinovy. Střezte se.

Aneb kam až konzervativní mysl při své obhajobě nezajde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale to je dobře, pane Kmente, že jste zavítal.
Pro začátek dva šlehy, to není vůbec špatné.
Mohl byste mi tedy říci, a každému, koho to tu zajímá, jak to máte Vy se svými učiteli.
Co jste se ve škole naučil, a co byste se ještě naučit chtěl, a tak nějak podobně.
A jestli Vám doopravdy nevadí ten neustálý dozor některého s příslušníků sboru.

Josef Soukal řekl(a)...

".. konzervativní mysl při své obhajobě..."
Nevím, jestli se konzervativní mysl chtěla obhajovat, ani nevím, proč by to zrovna v konfrontaci s p. Kmentou měla činit, ale napadá mne, že tady někde vede hranice mezi jistými typy zasahovačů do věcí veřejných: Jedni si svá tvrzení a argumenty ověřují a prověřují, ti druzí prostě něco vypálí, aniž by pochybovali; a umějí nezapochybovat ani ve chvíli, kdy jim ostatní snesou tisíc důvodů pro to, že by pochybovat měli.

Jirka řekl(a)...

Bože! Kam až zajde Pytlík při zkoumání problému! Klade otázky a čeká odpovědi. Není to konzervativní učitel? Nechce snad diskutovat?

Přísahám, že nejsem herbartovec a byl jsem pochválen panem Václavíkem před nastoupenou jednotkou. Snad i paní Howe se mnou na několik prchavých okamžiků souzněla.

Mohl bych se, pane Kmente, zeptat, jaké máte a měl jste učitele? Co jste si ze svých škol odnesl? A ještě malou radu bych prosil. V naší ZŠ chlapci vyvrátili záchodovou mísu. Domnívám se, že dohled měla kolegyně (jsou v převaze). Jak by svobodná demokratická škola měla ochránit zdraví nezletilých žáků. Předem děkuji za odpověď. Chtěl bych být svými žáky dobře hodnocen. Přiznám, že jednám ze zištných důvodů. Do důchodu daleko a celý život se vzdělávám pro školství, které zaspalo dobu, a tak nevím, zda jsem ještě s okolním světem kompatibilní.

Štěpán Kment řekl(a)...

Pánové, pánové, chci Vás slyšet! http://www.eduin.cz/clanky/hleda-se-diskutujici-do-akvaria-na-tema-hodnoceni-ucitelu-zaky/ Povím Vám jaké mám učitele i spodní prádlo. Využijte nabídky, málokdy získáte takovou příležitost diskutovat právě se mnou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povím Vám jaké mám učitele i spodní prádlo.

Tak v tom případě mne už ti učitelé nezajímají.

CatCatherine25 řekl(a)...

Myslím, že některým dnešním mladým by slušela trocha skromnosti a pokory. Učitele, kteří je za mizerné platy vychovávají a vzdělávají by měli ctít vážit si jejich náročné práce a ne je chtít hodnotit a dokonce i zasahovat do jejich kariérního řádu.
Chtít s pedagogy, kteří jsou s mistry svých oborů diskutovat o svém spodním prádle už není ani dobrý vtip, to je nehoráznost.

Josef Soukal řekl(a)...

Právě že jsme už tu příležitost měli.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak já bych se třeba rád dozvěděl, jestli Štěpán Kment používá prádlo s pušap efektem.
A jestli by šlo něco obdobně efektního použít i na u něj v hlavě probíhajíci myšlenkové pochody.

Jirka řekl(a)...

Já se omlouvám, ale právě v tu dobu mne na Dobešce čeká paní Radůza. Koncert odložili kvůli nemoci. Zpívám ve sboru, tak ji plně chápu. Indisponovaný umělec nemá nosit kůži na trh. Když jsem momentálně indisponován, také zásadně nepřispívám do jakýchkoliv diskuzí.
Mohl byste, pane Kmente, odpovědět alespoň mně, když mám omluvenku? Stejně netoužím po váší osobě. Asi bychom si nerozuměli. Chtěl jsem jen přemýšlet o vašich návrzích a potřebuji nějaký kontext. Zdá se mi, že je za nimi nějaká frustrace. Dobrý učitel musí chápat žáky jako lidské bytosti, brát ohledy na jejich city. Jak mám užít empatie, když mám tak málo informací o problému? Intuice mne ve vašem případě stále zrazuje.

Jirka řekl(a)...

A ještě abych nezapomněl. Stále řeším tu záchodovou mísu. Ani s ní mi nepomůžete?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To se stydíte nebo bojíte, pane Kmente, svůj názor na učitele tady napsat, poté, co veřejně ventilujete své jiné názory?

To co předvádíte, je pouhé utíkání od otázek. Víte moc dobře, že pro většinu zde diskutujících je nereálné někam cestovat, takže je vcelku alibistické slibovat diskusi někde jinde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zveme do debaty ředitele/ředitelku či učitele/učitelku, který/á nesouhlasí s návrhem České středoškolské unie, aby součástí kariérního řádu bylo i hodnocení učitelů žáky.

Tak já tedy nevím, ale nějak mi není zřejmé, jestli i mne Štěpán Kment zařadil do množiny nesouhlasících pedagogů, a proto mi neodpověděl na pár mých intelektově poměrně nenáročných otázek. Já s tím hodnocením nejenže souhlasím, ale plně podporuji. A to na všech úrovních.
Zájemcům mohu poskytnout pro představu nemálo zážitků ze svojí školní praxe, jak takové hodnocení učitele vypadá. Taková svérázná estráda kostnického střihu. Jen ta hranice tam chyběla.
Nad to jsem přesvědčen, že by celé společnosti prospělo, kdyby každý k tomu povolaný vedoucí pracovník mohl na minutu propustit kteréhokoli zaměstnance, a to bez udání důvodu. S tím že sám může být na minutu propuštěn svým nadřízeným. A toho nejvyššího pak ukamenuje rozhořčený dav.
Já třeba jako učitel nemám možnost vykázat žáka z učebny. Musím přebírat odpovědnost za někoho, kdo mi vůbec není sympatický, a jehož osud mi je zcela ukraden. Musím neustále někoho hodnotit a poskytovat mu zpětnou vazbu, i když dotyčný o to nejenže vůbec nestojí, ale dokonce se tou pravdou cítí zneuctěn.
Volám už leta po zrušení odpovědnosti za žáka, po zrušení dozorů, klasifikace a povinného docházení do školy.
Kromě toho, ani nevím, o čem tam chtějí diskutovat. Jednak, už řádku let existují webové stránky, kde lze učitele i celou školu hodnotit do aleluja, a pak, ať to všechno sepíší a třeba ve formě petice, nebo vyhlášením referenda předloží svoji ideu ministerstvu školství, nebo ještě lépe přímo poslanecké sněmovně pro zapracování do novely školského zákona. K čemu nějaké diskuse. To se pořád diskutuje, a skutek utek.
Slova, slova, slova...

Okomentovat