27.11.16

ČTK: Řada projektů by měla zlepšit práci učitelů s digitálními zdroji

Na metodickém portálu pro učitele RVP.CZ vznikne systém hodnocení digitálních učebních materiálů, který bude zprostředkovávat odkazy na ověřené zdroje. Učitelé by měli dostat větší podporu pro začlenění moderních technologií a otevřených zdrojů do výuky. Mělo by se také aktualizovat, jakým způsobem se budou v mateřských, základních a středních školách rozvíjet informatické myšlení a digitální gramotnost dětí a žáků. Na webu o tom informuje Ondřej Neumajer, který se jako odborný konzultant podílel na vzniku vládní Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020.


Celý článek ČTK v Deník.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Současné rámcové vzdělávací programy, které určují, co se mají žáci učit, popsaly tuto oblast v roce 2004. Od té doby nastal obrovský technologický pokrok.

S autorem textu bych si docela rád pohovořil.
1. Současné ervépé neurčují, a to ani náznakem, co se žáci mají učit. Jestli, pak určují, jakými kompetencemi mají být žáci vybaveni. Dále pak popisují závazné výstupy ze vzdělávacího procesu. Slovo 'učit se' tam nenajdete. Mnozí učitelé si živě vzpomínájí, jak byli inkvizitory z české školní inspekce přikováváni na pranýř za použití slov učit se, umět, znát. Pokud se něco změnilo, možná by se ze strany planoucích inkvizitorů patřila alespoň drobná omluva.
2. Rád bych se dozvěděl něco o tom obrovském technologickém pokroku za posledních dvanáct let. Nějaké nové, převratné myšlenky? Vynálezy obracející náš život vzhůru nohama? Možná tak nanotechnologie. O ně se začnu zajímat, až s jejich pomocí bude možné najít u člověka ložisko pitomosti a cíleně jej zlikvidovat.
Nebo lze parní, spalovací či elektrický motor pořád ještě považovat za inovace?
3. Klíčová je podpora učitelů. Baže. Vždycky když se začne mluvit o něčem klíčovém, a nebo o rozklíčovávání něčeho, jsem obezřetnější nad míru obvyklou. Používání slova 'klíčové' je klíčové pro přiznání statutu odborníka na vzdělání.
Od roku 1985 sleduji se zájmem, s jakou péčí jsou učitelé podporováni. Se slzou v oku vzpomínám na mírně zarudlé kolegyně, jak na odpoledních školeních vstřebávaly význam všech pěti bitů osmimitového příznakového registru procesoru Intel 8080A. Vzpomínám na důmyslně propracovaný systém školení a kurzů v rámci SIPVZ i se všemi jeho brožurami. Škoda jen, že si dosud nikdo nedal tu práci, a nevyčíslil všechny takto prošustrované peníze. Ale proč by to kdo dělal, a poukazoval na neefetivitu takových počinů a připravoval se o možný zdroj obživy.

Jirka řekl(a)...

Na začátek by stačilo za "evropské" miliardy přivést na patu každé školy rychlý internet optikou. A až evropské penízky vyschnou, bude stát, jehož prioritou je vzdělanost, přímo platit provoz a připojení. Pak už si školní ajťáci, kteří musí kmitat za almužnu a žasnou nad rozrůstající se armádou koordinátorů ničeho, určitě poradí. Ovšem pokud jim budou ředitelky a ředitelé alespoň trochu naslouchat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Samozřejmě. Slušné připojení, wifina, a děti samy učitelům řeknou, kde je co k mání.
A na chodbách bude klid a pohodička.

Okomentovat