14.11.16

Bořivoj Brdička: Sherry Turkle: Mluvme spolu!

Zpráva o nové knize psycholožky MIT Sherry Turkle varující před poškozením skutečných sociálních kontaktů způsobeným nevhodným využitím technologií. Problém má přímý vztah ke školství, protože se týká i vztahu učitelů se studenty či žáky.


O varování psycholožky MIT Sherry Turkle velmi jasně vyjádřeném v názvu její minulé knihy jsme informovali před dvěma lety (Spojeni, ale sami!). Teď vydala další Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age (Obnovme konverzaci: Význam mluvení v digitálním věku). Přestože vlastně neříká nic nového, připomeňme si, jak to myslí. Za základ použijeme její vyjádření pro jeden z našich oblíbených zdrojů – portál EdSurge [1].

Podle Sherry se současné problémy spojené se soustavným kontaktem většiny lidí s technologiemi vyrovnají problémům, které řešíme v souvislosti s životním prostředím (což mi připomnělo sira Robinsona a jeho druhou „krizi lidských zdrojů“). To, jak se pořád zabýváme textovkami či tvíty, vede k iluzi existence kontaktu, která skutečné spojení nahradit nedokáže. Zapomínáme, jak jsme ve skutečnosti na sobě osobně závislí. Problémy vnímáme jako anomálie, které mohou být dočasné, a o budoucnost se nestaráme.
To se týká i školství. Na univerzitě je mnoho studentů, kteří dávají přednost elektronické poště (nebo záznamům přednášek) před osobním kontaktem s vyučujícím. Myslí si, že stačí, když položí perfektní otázku emailem a dostanou na ni odpověď. To však není skutečná diskuze, ale pouhá transakce. „Pokouším se svým studentům vysvětlit, že se dosud nikomu, koho studium skutečně zaujalo, nepodařilo k tomu dospět prostřednictvím emailu. Chci, aby přišli na konzultaci, kladli nedokonalé otázky, hledali odpovědi, a pak přišli znovu. Jsem tu pro ně!

Ukazuje se, že dokonce již samotná přítomnost digitálních zařízení skutečný kontakt mezi lidmi poškozuje. Nedávný průzkum Pew Research Center ukázal, že 89 % Američanů přerušilo svou poslední přímou sociální interakci pohledem na mobil a 82 % přiznává, že to ovlivnilo jejich konverzaci [2] [3]. Totéž se samozřejmě děje ve školním prostředí. Mají-li studenti při výuce v ruce mobil či na lavici počítač, brání v soustředění nejen jim samotným, ale i nejbližšímu okolí.

Ale nevykládejte si to špatně. Já nejsem proti technologiím. Jsem pro posílení konverzace.“ Přímý kontakt mezi učitelem a žákem nelze ničím nahradit. V následujícím rozhovoru pro PBS News se Sherry Turkle zmiňuje též o jejím vlastním výzkumu, podle něhož „za posledních 10 let došlo k 40 % snížení schopnosti empatie u VŠ studentů“.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vypadá to, že je zaděláno na pohromu celého euroatlatického prostoru.
A co teď s tím?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Mě by spíš zajímalo, jak se staví pan Brdička ke špinění učitelů Bobem Kartouzem, když jsou spolu v jednom spolku. Jestli spolu mluví oni.

Vadilo by mě, kdybych byl spojen s někým takovým a nedistancoval bych se od něj nebo se ho nesnažil usměrnit.

Je možné, že je to panu Brdičkovi jedno, on nakonec obyčejné učitele moc neuznává a sám jím není (jako většina zaměstnanců vysokých škol).

Okomentovat