22.11.16

Arnošt Goldflam: Společné vzdělávání je přirozená věc

"Já pracuji na divadelním poli, kde se se zapojením osob se znevýhodněním již dávno potkáváme, například při dramatické výchově neslyšících a společných inscenacích s nimi, nebo při zapojení různých fyzických handicapů do divadelních představení,“ říká Arnošt Goldflam, jeden z nejznámějších českých divadelníků, oblíbený umělec mnoha talentů, autor více než osmdesáti divadelních her a dramatizací a řady knih určených zejména dětskému publiku. Dále také úspěšný režisér, divadelní i filmový herec a v neposlední řadě také profesor oboru dramatické umění na dvou našich hlavních divadelních akademiích - Janáčkově akademii múzických umění v Brně (JAMU) a Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU).


„Sám jsem se do propagace podobných snah zapojil,“ dodává Arnošt Goldflam, který například v loňském roce natočil ve spolupráci s mladými lidmi s Downovým syndromem a jejich rodiči několik spotů u příležitosti připomenutí Mezinárodního dne Downova syndromu. Tomu je v kalendáři vyhrazeno datum 21. března symbolizující podstatu této genetické anomálie – ztrojení jedenadvacátého chromozomu (proto 3-21).

Začlenění osob se znevýhodněním do společnosti Arnošt Goldflam považuje za přirozené a normální: „Čili zapojení osob se znevýhodněním není pro nás nic neznámého a přispívá to k prolínání obou světů a k většímu vzájemnému porozumění. Komunikací a spoluprací se z těchto záležitostí stává běžná věc, která nijak nevybočuje z běžného života.“

Současnou snahu o plošné rozšíření společného vzdělávání a jeho finanční podporu jako první krok k lepšímu celospolečenskému přijetí a začlenění znevýhodněných osob pak Arnošt Goldflam považuje za užitečnou a zásadní pro lepší a kultivovanější společnost: „Je ovšem jasné, že tomu tak není vždy a ve všech vrstvách společnosti a mnohdy je třeba být věci nápomocen. Pokud je to též podpořeno ze strany veřejné správy jak materiálně, tak personálně, pak by se to mohlo stát součástí běžného života společnosti a jeho kultivace. Je tomu ovšem třeba se strany státních orgánů věnovat tu náležitou podporu, pozornost a péči systematicky, trvale a kvalifikovaně."

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je tomu ovšem třeba se strany státních orgánů věnovat tu náležitou podporu, pozornost a péči systematicky, trvale a kvalifikovaně.

Zdůrazňují pytlici z obavy, aby nezapadlo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

... a nebylo z toho jen takové jedno velké dííívadlo. Dodávají.

CatCatherine25 řekl(a)...

Případně cirkus.

Josef Soukal řekl(a)...

AG byl osloven, o problémech s inkluzí mu oslovitelé určitě mnoho nevyprávěli.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To je nějaký nový expert?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale to je přece další z Pí ár šotů k inkluzi. už tam byla Špotáková a někdo další. Tak teď Goldflam.
No jo ,ono je rozdíl jet s postiženým do zoologický nebo po škole nacvičovat sranda divadlo a nebo je učit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže standardní pan optikum. Sbírka rarit k nalákání publika do toho cirkusu.

Fanda Moudry řekl(a)...

Pan žije mimo realitu v pásmu lehké sci-fi.

Fanda Moudry řekl(a)...

Samozřejmě, že jde o Arnošta. Neděste se proto Pytlíkové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neděste se proto Pytlíkové.

Proč by se měli pytlici děsit? Pytlici se mimo realitu, a klidně i střední až těžké sci-fi, uchylují ve svých téměř pravidelných záchvatech beznaděje. Ale do přece jen trošku jiného pásma, kde třeba dané slovo platí, a jeho dodržení je otázkou cti, takže se pořád ještě ví, co to ta čest je. Kde lež a přetvářka nemají místo. A tak nějak podobně.
Prostě scííí fííí...

CatCatherine25 řekl(a)...

Ještě bych dodala: kde člověk není na prodej.Pořád ještě věřím, že to není sci-fi, ale řád, který pořád ještě drží tento svět pohromadě. A taky si myslím, že takových lidí je víc, i když jsou méně vidět, protože nevystupují v médiích.

Okomentovat