11.11.16

AMSP ČR: Znovuzavedení praktické výuky do základních škol si přeje devět lidí z deseti

Vlajková loď Roku řemesel 2016 v podobě zavedení polytechnické výuky do základních škol je blízko svého cíle. Tlak veřejnosti na povinnou výuku praktických předmětů nebyl v historii nikdy tak silný jako dnes. Průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který realizovala agentura Ipsos, přitom ukazuje, že enormní zájem projevují jak rodiče, tak učitelé, stejně jako mladí lidé. AMSP ČR vstupuje do závěrečné fáze vyjednávání s jediným cílem – vytvořit časově akceptovatelný jízdní řád zavedení polytechnické výuky do škol.

92 % procent rodičů, 89 % žáků a dokonce 94 % učitelů si přeje, aby byly do výuky zavedeny tradiční dílny. O něco menší zájem je potom o znovuvzkříšení předmětu pozemky, který by chtělo 80 % učitelů, 75 % rodičů a 46 % žáků. To jsou hlavní závěry velkého řemeslného průzkumu AMSP ČR, který agentura Ipsos prováděla jak na bázi dotazníkového šetření, tak hloubkových rozhovorů.

Veřejnost si více jak kdy jindy začíná uvědomovat, že mladým lidem chybí manuální zručnost a rodiče vnímají, že počítačové dovednosti dětem nemusí stačit k tomu, aby se slušně uživily. Trochu obezřetnější jsou k dílnám oslovení řemeslníci, kteří jejich výuku rovněž podporují, ale jedním dechem dodávají, že výuka musí být rozmanitá a vedena profesionály, jinak se bude jednat pouze o oddychový předmět, ve kterém děti akorát vyplní čas mezi náročnější výukou, ale ničemu je to nenaučí.

S tím koresponduje i otázka, kdo by měl polytechnickou výuku vyučovat. Jak žáci, tak rodiče vyžadují ve většině odborníky z oborů, kteří budou do škol docházet. Naopak současní učitelé si na výuku troufají sami a jen třetina z nich by doporučila externí vyučující z praxe. O tom, že na trhu by bylo zřejmě dostatek odborníků ochotných vyučovat na základních školách, svědčí to, že tři čtvrtiny řemeslníků se vyjádřilo, že jsou připraveni zapojit se do výuky.

Samotné děti by potom nejvíce v praktických hodinách bavila práce se dřevem, následuje činnost zahradnická a slušný zájem je i o vaření.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, k tomu dodává: „Naším cílem není pouze zavést dílny do škol, ale provázat praktickou výuku s novými technologiemi. Chceme-li děti získat pro práci s hmotou, pak hoblík, dláto a kladívko dnes již nestačí. Mladí lidé musí vidět propojení s novými technologiemi, počítači, 3D tiskárnami nebo třeba drony. To ale zase samo o sobě nestačí, pokud děti nebudou schopny manuálně tvořit. Uznávám, že vybavení škol něco bude stát, ale kam jinam bychom měli investovat evropské či jiné zdroje, než do podpory vzdělávání mladých lidí?“

Ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachové k tomu dodává: „Podporu polytechnického vzdělávání na základních školách považuji za velmi významnou. Již nyní doporučujeme základním školám spolupracovat se středními školami a využívat jejich potenciálu. Národní ústav pro vzdělávání pracuje na významné modernizaci vzdělávací oblasti Člověk a svět práce v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání, propojujeme praktické činnosti s digitálními technologiemi. Změny však nebudou možné bez modernizace vybavení škol.“

14 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A stejně tak devět lidí z deseti (a možná i více) si bude přát snížení daní.

Eva Adamová řekl(a)...

"...tři čtvrtiny řemeslníků se vyjádřilo, že jsou připraveni zapojit se do výuky"

Mám obavy, že vůbec netuší, co obnáší práce s dvaceti puberťáky v dílnách.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Považuji za jeden z nejrozumnějších nápadů ve školství za posledních deset let

Jirka řekl(a)...

Deset z deseti učitelů si přeje, aby rodiče učili děti dochvilnosti, poctivosti, trpělivosti a praktickým dovednostem. Pak se hlásím jako dobrovolník na výuku dílen.
V opačném případě jsem rád, že ve zdraví přežiju hodiny ICT, kde šance něco zničit nebo se zranit je proti dílnám téměř nulová. Hlavně si nenechám kazit požitek z manuální činnosti, kde se hned mohu potěšit z výsledků své práce.

Ivana řekl(a)...

Zavedli jsme výuku dílen opět po několika letech a musím říct, že děti jsou zatím nadšené. Mírně se zvýšil počet úrazů ve škole, protože někteří žáci v životě nedrželi kladívko, natož pilku. Zjistili, že je ostrá......Není to jednoduché, ale už víme, že to bylo dobré rozhodnutí. Někteří se chodí ptát, proč nemůžou mít víc hodin dílen, bez ironie! Tak by chtěli aspoň nějaký kroužek odpoledne, mimo školu. Děckám tyto činnosti prostě chybí. Uvidíme, jak to půjde dál.....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Znovuzavedení praktické výuky do základních škol...

Zno-vu-za-ve-de-ní, to je podstata problému.
Vzpomene si dnes ještě někdo, proč byla praktická výuka ze základních škol odvedena?
Jen abychom za pár let nečetli bombastický titulek:
"Znovu zavedení praktických škol do základní výuky si přeje devět expertů z deseti"

CatCatherine25 řekl(a)...

Už aby to bylo,ne až za pár let.
Nic lepšího by ti "experti" nemohli vymyslet.
Jenže na to by asi nedostali žádný projekt ani dotaci.

Fanda Moudry řekl(a)...

Znovuzavedení, ale v jaké podobě?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Problém je místo čeho? Máme "nauku o výběru povolíní", IVT (INF, počítače), výchovu ke zdraví, druhý cizí jazyk a kdoví ještě jakou ptákovinu.

Mnozí experti si přejí multimediání výchovu, jiní více tělocviku no a 9 z 10 "dílny".

Ku..a jo, ALE MÍSTO ČEHO?

Janek Wagner řekl(a)...

Anonymní, vy mi připomínáte jeden vtip o herci Vojtovi: A teď vážně, kam jde ten kouř?

Datel řekl(a)...

Asi jako jediný nebo jeden z mála dílny znovu nezavádím, ale po celou svoji praxi(28 let) jsem si je dokázal uhájit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Měl byste, pane Datle, vstoupit do pedagogické síně slávy s titulem Zlatý Ámos jako zasloužilý učitel bez nutnosti si jej vydobývat estrádním vystoupením před obecenstvem.
A to myslím bez legrace. Bojoval jste proti zrušení toho, co teď inovátoři znovu zavádějí.

Radomír Palát řekl(a)...

U nás tedy dílny máme také, ale s učiteli pracáku byl vždycky problém. Od letoška máme dokonce mladého absolventa, takže to v dílnách frčí.... Při prvním pohledu na výplatní pásku ale moc nadšený nebyl...

Datel řekl(a)...

Nejsem si jistý, že bych v síni vyhovoval současným inovátorům.Ale pochvala od Pytlíků potěší.

Okomentovat