1.9.16

Červenec a srpen pohledem Učitelského profesního sdružení

Učitelské profesní sdružení bude nadále pravidelně přinášet stručný souhrn dění v oblasti školství a vzdělávání zaměřený na oblasti, jež samo ve své činnosti akcentuje.


MŠMT na poslední chvíli dohání vydávání prováděcích dokumentů k zavádění inkluze. Do škol míří asistenti, ale skutečná podpora škol v podobě psychologů a speciálních pedagogů je v nedohlednu. MŠMT zužuje debatu na 205 žáků přecházejících z praktických škol, zatímco žáků vyžadujících podpůrná opatření jsou desetitisíce.

Posiluje se selektivnost našeho vzdělávacího systému a v rozporu s ideou společného vzdělávání skutečně vzrostl zájem o víceletá gymnázia a stále přibývá soukromých škol.

Odborné veřejnosti chybí aktuální informace o tom, v jakém stavu je příprava kariérního řádu. Zdá se, že po dílčích úpravách bude vlastně předložen původní návrh. MŠMT mlčí, žádná skutečná diskuse s odbornou veřejností neprobíhá. Námitky se neřeší.

MŠMT i ČMOS PŠ slibovaly, že školství bude prioritou, ale nedokázaly vybojovat ani původně navrhované 10% navýšení. Učitelé zůstávají stále výrazně podhodnoceni, skutečné narovnání platů se opět odkládá, není stanoven ani žádný konkrétní plán. České školství není prioritou. Novou aktivitu vítáme a podporujeme.

V souvislosti s nastavením nových pravidel financování podporujeme úvahy o snížení hranice počtu žáků ve třídách z 30 na 25. Většina praktiků se shoduje v tom, že je potřeba vytvořit prostor pro individuálnější přístup k žákům zejména v podmínkách inkluze.

Výkonná rada UPS, 1. září 2016

Zdroj: Učitelské profesní sdružení

Žádné komentáře:

Okomentovat